Први смртни случаи на протестите против корона во Франција?

Во Франција, десетици илјади луѓе излегоа на улиците овој викенд за да продолжат со демонстрациите против Корона диктатурата и владините ексцеси. Низ целата земја кон Париз беше организиран и „Конвој на слободата“, заснован и во знак на солидарност со храбрите камионџии во Канада.

Режимот на претседателот Емануел Макрон реагираше панично и со неверојатна бруталност, на социјалните мрежи веќе кружат извештаи и видеа од првите смртни случаи поради полициско насилство. Во систематските медиуми, сепак, владее железен молк за инцидентите.

 

Нејасна состојба на неколку демонстранти - веќе еден мртов?

Француските мировни активисти известуваат на Твитер за најмалку тројца демонстранти или учесници на мирните протести во Париз (вклучувајќи и фотограф на АП), кои барем биле претепани во несвест од полициското насилство и одведени со брза помош. Според очевидци, фотографот бил погоден во главата со солзавец граната. Состојбата на повредените е нејасна, но се вели дека еден демонстрант подлегнал на повредите.

Можеби станува збор зе тешко повредениот и се претпоставува дека е починатиот демонстрант, човек кој бил брутално претепан и клоцан од мнозинството полицајци пред сите. Еве го видеото:

Друго видео покажува грубо отстранување на тешко повреден демонстрант од страна на неколку полицајци. Можете да видите дека (барем) му е скршена ногата:

Како што напредуваа протестите, солзавец беше испукан дури и кон рестораните каде што седеа семејства со деца:

https://twitter.com/goodblackdude/status/1492533562532241414?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1492533562532241414%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Funser-mitteleuropa.com%2Fmedien-schweigen-eisern-unfassbare-polizeigewalt-samt-schusswaffengebrauch-erste-tote-bei-corona-protesten-in-frankreich%2F

Паника поради конвојот на слободата

Илјадници полицајци веќе беа мобилизирани низ Париз во петокот за да спречат „забранет“  конвој на слободата од стотици возила да влезе во главниот град, слично како во Виена и Германија.

Сите пристапни патишта до градот беа ригорозно контролирани, а полицијата дури постави и свои блокади. Режимот реагираше во таква паника што очигледните поддржувачи на конвојот во Париз биле запрени и им се заканувале со употреба на огнено оружје (!):

ПОСТ НА ГОДИНАТА

СЛУЧАЈНИ ОБЈАВИ

futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас