Конвојот на слободата се претвори во меѓународен протест

Канадскиот „Конвој на слободата“ со камионџии сега се чини дека е глобален облик на протест

Во Франција, „Convoi de la Liberte“ (Конвој на слободата) почна да патува од југот на Франција до Париз.

Демонстрантите протестираат против француската и европската картичка за вакцинација, која ги спречува невакцинираните луѓе да ги посетуваат театрите, кината и рестораните.

Францускиот конвој планира да продолжи од Париз до Брисел, главниот град на Белгија и седиште на бројни институции на Европската унија. Овие протести не се нови за Франција.

Протести против вакциналната картичка и мандатот имаше во повеќе градови низ земјата и покрај тоа што само 8% од француското население е невакцинирано. Convoi de la Liberte започна во јужниот град Ница, каде што многу демонстранти набавија намирници и им беа дадени детални мапи на Париз од организаторите.

Париската полиција вети дека ќе им одбие влез на возачите во главниот град. Возачите од другите градови во Франција се очекува да се приклучат на колоната, составена од камиони, автомобили и мотоцикли, сите протестирајќи против ограничувањата на КОВИД-19.

Демонстрантите фатени од полицијата се соочуваат со двегодишна затворска казна, парична казна од 4.500 евра и тригодишна забрана за возење.

Францускиот протест е копија на канадскиот конвој за слободата, кој се чини дека е успешен. Премиерот на Онтарио прогласи вонредна состојба бидејќи главниот град Отава влегува во третиот викенд од блокадата на камионџиите.

Канадскиот протест се прошири надвор од главниот град и во другите делови на земјата, блокирајќи ги сообраќајниците кон САД, загрозувајќи го протокот на стоки и трговијата меѓу двете земји.

Она што започна како протест против барањата за вакцинација за возачите на камиони кои патуваат меѓу северноамериканските соседи, прерасна во повикот до премиерот Џастин Трудо да поднесе оставка.

Канадската влада сега се заканува со парични казни до 75.000 долари и една година затвор доколку протестот продолжи. Додека донациите на камионџиите ги собираше GoFundMe, владата заплени уште една страница за финансирање.

Според извештаите на медиумите, Врховниот суд на правдата во Онтарио издаде налог со кој се забранува пристап до средствата на веб-страницата GiveSendGo, наклонета кон христијани.

Канадскиот протест може да се прошири на југ. Планираниот „Американски конвој на слободата“ би можел да започне уште во недела на Супер Боул и потенцијално да го наруши големиот натпревар.

Американското Министерство за домашна безбедност издаде предупредување дека протестот може „сериозно да го наруши сообраќајот, федералната влада и агенциите за спроведување на законот наведе доцнење во сообраќајот и можни контрапротести“.

Фејсбук затвори неколку групи кои ги поддржуваа демонстрациите. Американските камионџии сакаат да започнат со Супер Боул или можеби почетокот на март во Лос Анџелес, а потоа да возат низ целата земја за да стигнат до Вашингтон на време за обраќањето на претседателот Џо Бајден за состојбата на Унијата.

Исто така, има извештаи за протести предводени од камиони од други земји - од Австрија во Европа до Австралија. Во Австрија, на пример, владата издаде забрана за протести засновани на возила додека стотици возила се обидоа да се соберат во центарот на Виена.

Владата во оваа земја од германско говорно подрачје планира да спроведе забрани за овој вид протести, бидејќи таков настан може да ја загади животната средина (на пр. преку загадување со бучава).

Во меѓувреме, големите демонстрации продолжуваат во Австралија, овој пат во Канбера, главниот град на земјата. Додека демонстрантите беа наречени „антивакцери“, се чини дека фокусот е на правилата и ограничувањата на слободите.

Пред само неколку дена, во четвртокот, судирите меѓу демонстрантите и полицијата на теренот на парламентот на земјата доведоа до десетици апсења.

Демонстрантите го окупираа законодавниот дом три дена, а активистите го повторуваа слоганот на Маори „Држете ја линијата“ додека се интензивираа судирите со полицијата; полицијата беше обвинета за растерување на протестното движење.

Во Нов Зеланд, демонстрантите се противат на задолжителната вакцинација за низа професии, вклучувајќи ги наставниците, здравствените работници, полицајците и војската.

Иако ова не се први меѓународни протести против декретите на КОВИД-19, „Конвојот на слободата“ се чини дека беше најефективната демонстрација против ограничувањата досега.

Веројатно поради зголемениот социјален притисок, некои канадски провинции планираат да ги укинат вакцините, како што е премиерот на Саскачеван, Скот Мо, кој минатиот вторник објави дека покраината ќе ги укине сите барања за вакцинација до Денот на вљубените (14 февруари).

Сепак, другите провинции остануваат посветени на преземање повнимателен, фазен пристап.

ПОСТ НА ГОДИНАТА

СЛУЧАЈНИ ОБЈАВИ

futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас