Холандија - можно укинување на зелениот пасош

На крајот на месецот, и Холанѓаните би можеле да очекуваат малку повеќе нормалност: холандскиот кабинет објави дека мерките за корона ќе бидат олабавени

Додека конечните одлуки се уште се чекаат, според извори од Хаг, не само што се размислува за олеснување за маската и правилата за дистанцирање, туку и за укинување на холандскиот „Зелен пасош“.

На места каде што се собираат многу луѓе, „1Г“ (тестирани) потоа ќе се применува од 25 февруари и ќе бидат достапни за секој што може да покаже негативен тест за Ковид.

Ресторани, кафулиња, театри, кина и музеи досега мораа да се затворат во 22 часот, но конечно може да останат отворени подолго од денес. Може да се укинат и регулативите за домашна канцеларија.

Бројот на заболени е многу голем, но состојбата на клиниките не е драматична, за да може ограничувањата за корона да се прилагодат на ситуацијата. Премиерот Марк Руте изрази оптимизам на состанокот на владата во средата, наведувајќи дека шансата за олеснување е „многу висока“.

Во Холандија, исто така, постои огромен народен отпор кон задолжителната вакцинација и мерките што ги ограничуваат основните права. Снимките од полициско насилство за време на демонстрациите постојано беа негативни наслови во минатото.

ПОСТ НА ГОДИНАТА

СЛУЧАЈНИ ОБЈАВИ

futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас