САД – Русија: Нема повеќе играње со оган!

Рон Пол, познатиот американски политичар, доктор и автор, на 17 јануари 2022 година коментира за ризичното однесување на американската политика и она на двете големи партии, републиканците и демократите

Таканареченото удирање со Русија е буквално играње со оган, кој може да прерасне во војна. Ударувањето со Русија значи нешто како: „Русија се влече низ калта“. Во суштина, критиката на Пол е насочена кон политиката на САД, која го наруши однесувањето и загриженоста на Русија за Украина.

Пред се затоа што таа самата има валкани раце кога се работи за окупаторски земји. Неодамна, американскиот државен секретар Антони Блинкен постојано ја уверуваше Украина за „непоколеблива поддршка“.

 

Преглед на Рон Пол:

Во Вашингтон и двете страни со нетрпение ја влечат Русија низ калта. И двете мислат дека тоа ги прави да изгледаат „тврдо“ и „проамерикански“. Но, додека политичарите од двете партии се надминуваат едни со други со (наводно) „без ризични“ закани против Русија, тие се повеќе ризикуваат со разорна нуклеарна војна.

Забавни се и игрите додека не летаат првите ракети. И во тој случај ризикуваме целосно уништување поради прашањето кој треба да управува со источна Украина! Дали некогаш се ризикувало толку многу за толку малку?

Проблемот со сите овие остри разговори е што политичарите почнуваат да веруваат во сопствената реторика и пропаганда.

Како резултат на тоа, тие не успеваат да донесат рационални одлуки засновани на објективни факти, наместо да носат избрзани одлуки врз основа на дезинформации.

На пример, кога американските политичари зборуваат дека Русија собира војници на украинската граница, тие го игнорираат фактот дека тие војници се всушност во Русија.

Со американски војници стационирани во околу 150 земји во странство, некој би помислил дека Вашингтон би можел да паузира пред да ја критикува „агресијата и провокацијата“ на друга земја која има војници стационирани во сопствените граници.

Исто така, ги игнорира причините зошто Русија може да биде загрижена за својот сосед Украина. Си-Ен-Ен неодамна објави дека администрацијата на Бајден одобрила дополнителна воена помош од 200 милиони долари за Украина минатиот месец и заработила речиси половина милијарда долари од оружје минатата година.

Замислете дека Кина испраќа оружје во Мексико за половина милијарда долари за да го зајакне и охрабри хиперагресивниот антиамерикански режим.
Во таков случај, зарем САД не би  „собирале масовно војници во близина на границата со Мексико“?

Во основата на сите овие неодамнешни неволји, САД го поддржаа соборувањето на демократски избраната влада на Украина во 2014 година. И токму оваа недела Јахуу Њуз објави дека ЦИА обучува украински паравојски на американска територија!

Неодамнешните разговори меѓу САД и Русија пропаднаа уште пред да започнат, при што американската страна одби дури и да размисли за ставање крај на бескорисното и провокативно проширување на НАТО кон исток.

НАТО е остаток од Студената војна што требаше да се распушти заедно со Варшавскиот пакт. Таа ја исполни својата цел, а нејзиното постојано штракање со сабји нè принудува во конфликти кои немаат никаква врска со националната безбедност на САД.

Колку е непријатно да се слушне како Блинкен ја исмева Русија затоа што му помогна на сојузникот Казахстан токму во моментот кога се подготвуваше обоена револуција (веројатно со поддршка од САД).

Блинкен им рече на новинарите: „Мислам дека поновата историја нè учи дека штом Русите ќе влезат во врата, тешко е да се ослободат од нив.“ САД од сите луѓе сè уште незаконски окупираат голем дел од Сирија, продолжуваат да окупираат дел. на Ирак против волјата на ирачкиот парламент и 20 години окупира голем дел од Авганистан!

Патем, штом обидот за промена на режимот во Казахстан беше уништен, руските и сојузничките трупи почнаа да ја напуштаат земјата. Но, се разбира, американските медиуми на колена известуваат за војна и ништо надвор од наративот.

Што да се прави со Русија, Престанете да ја поддржувате промената на режимот по границите на Русија, вклучувајќи ги Белорусија, Казахстан и на други места.

Престанете да се мешате во странски избори. Погледнете како потрошивме четири години тврдејќи дека Русите ни се мешале во изборите.

Стоп за испорака на оружје и секаква помош за Украина.

Прекинете ги санкциите. Пренаменете го буџетот за одбрана на САД во буџет кој всушност е таму за да ги брани САД

. Не е толку комплицирано: престанете да се обидувате да владеете со светот.

ПОСТ НА ГОДИНАТА

СЛУЧАЈНИ ОБЈАВИ

futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас