Канада: владата размислува за воена акција против камионџиите

Трудо стравува од конфронтација меѓу војниците и граѓаните.

Канадската влада сè уште размислува дали да ја употреби војската против демонстрантите на Конвојот на слободата, иако премиерот Џастин Трудо рече дека одлуката нема да биде донесена „лесно“.

Илјадници демонстранти се спуштија во центарот на Отава минатата недела за да протестираат против прописите за вакцинација кои бараат возачите на камиони кои се враќаат во Канада од Соединетите држави да бидат ставени во карантин по пристигнувањето дома.

Бидејќи градот сè уште е преполн, бројот на демонстранти би можел повторно да се зголеми овој викенд, вели началникот на полицијата Питер Слоли.

„Можеби нема полициско решение“ за излез од ќор-сокакот, предупреди тој, додавајќи дека властите „ја разгледуваат секоја опција, вклучително и воената помош“.

Ова ги натера некои да шпекулираат дека канадската војска би можела да биде повикана да го прекине протестот, што ќе предизвика можна конфронтација која може опасно да ескалира.

Премиерот Џастин Трудо рече дека не добил формално барање со кое се одобрува воена акција, но „се разбира дека ќе ги разгледа сите формални барања..

„Морате да бидете многу, многу внимателни пред да ја користите војската во ситуации кои ги засегаат Канаѓаните“, рече Трудо на прес-конференција. „Тоа не е нешто што треба да се сфати лесно“.

Поддржувачите на Конвојот на слободата, вклучително и ветерани со хендикеп, објаснуваат зошто го фрлаат снегот од Националниот воен споменик.

Министерката за одбрана на Канада Анита Ананд рече дека „нема планови канадските вооружени сили да бидат вклучени во моменталната ситуација во Отава во капацитет за спроведување на законот“, истакнувајќи дека војската „не е полициска сила“.

Трудо, кој постојано ги осудува демонстрантите како расисти и екстремисти, рече:

„Нашата грижа останува да бидеме таму за граѓаните на Отава, за населбите кои беа значително нарушени од овие протести“.

Со оглед на тоа колку жестоко демонстрантите беа оцрнети и дехуманизирани од медиумите, не треба да изненадува што се користи најголема бруталност за да се обидат да се отстранат.

Како што претходно истакнавме, се чини дека протестот беше огромен успех во однос на јавната поддршка, бидејќи револтотот на камионџиите се совпадна со огромното останато население, што значи дека мнозинството Канаѓани сега бараат крај на сите прописи за КОВИД.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ПОСТ НА ГОДИНАТА

АГЕНДА 2030

СЛУЧАЈНИ ОБЈАВИ

ОЗНАЧЕНО ОД УРЕДНИКОТ

futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас