Трамп повика на бојкот - солидарност со канадските камионџии

За време на предизборниот митинг во Тексас во саботата, поранешниот американски претседател Трамп ја повика својата публика да заземе став против преостанатите мерки за корона од администрацијата на Бајдеn

„Мораме да и кажеме на оваа банда лицемери, насилници и расисти дека ни е доста од тоа како ги контролираат нашите животи, ги затвораат нашите бизниси и ги малтретираат нашите деца".

Американскиот народ мора да ја прогласи својата независност од сите мерки за корона. „Завршивме со Ковид - сакале или не!"

Тогаш Трамп ја смени темата и ја објави својата солидарност со камионџиите кои моментално штрајкуваат во Канада. Тој целосно ги поддржува бидејќи „тие прават повеќе за американската слобода отколку нашите сопствени лидери“.

Во меѓувреме, се чини дека спорот за камионџиите се подготвува и во САД. Америка е следната: американски камионџии мобилизираа конвој за Вашингтон, Белата куќа „во целосна паника“

Не само во Канада и Европа, туку и во САД, камионџиите се обединуваат. Избришана група на Фејсбук со повеќе од 130.000 членови ги повика американските камионџии да формираат конвој и да се упатат кон Вашингтон. да возат за да протестираат против мерките за Ковид, воведени од претседателот Џо Бајден.

Таканаречените U.S. Конвојот на слободата, инспириран од конвојот од 50.000 камиони на канадски камионџии кои го опкружуваат Парламентот во Отава, ќе патува до главниот град од Калифорнија. Сè уште не е познат точниот датум на поаѓање.

 

ПОСТ НА ГОДИНАТА

СЛУЧАЈНИ ОБЈАВИ

futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас