Луѓето се окупирани со Корона додека бомбата лебди над нив

Од  Др.Волфганг Битнер: Писателот и публицист Волфганг Битнер живее во Гетинген Германија. Тој ги објави книгите  „Освојувањето на Европа од страна на САД“ во 2014 година, „Татковината, војната и златниот запад“ и „Новиот конфликт запад-исток“ во 2019 година и „Германија – предадена и продадена“ во 2021 година.

Позадина и анализа

Во основа, сè е кажано за актуелната глобална политичка ситуација, но е игнорирано од корумпираните политичари, новинари и научници. Русија е во дефанзива и сака мир. Ова важи и за другите земји кои се на нишан на САД и нивните вазали.

Во источна Европа, НАТО е на 150 километри од Санкт Петербург, а времето на летот на американските ракети стационирани на руските граници е околу пет минути до Москва. Во овој поглед, барањата на Русија за безбедносни гаранции се оправдани.

Но, САД поттикнуваат агресија против секој кој одбива да ја прифати нивната политика на агресија. И нивните вазални влади одат на штета на нивните земји. Исто така – и првенствено – Германија, која сè уште е окупирана земја и е позиционирана како „глава на копјето“ од оваа страна на Атлантикот против Русија. Ова ги ослободува САД за нивните воени подготовки во Пацификот против Кина.

ЦИА се запали низ целиот свет: во Украина, Белорусија, Казахстан, Молдавија, Сирија, Иран, Венецуела, Бразил, Боливија, Куба, Мјанмар (со Рохинџа), во Јемен или во Кина (Ујгури, Хонг Конг, Тајван). Целиот Ориент беше запален, а првично богатите земји како Либија, Ирак и Сирија беа втурнати во несреќа.

Насекаде, етничките групи или малцинствата се поттикнуваат да доведат до промена на режимот. Се воведуваат санкции спротивни на меѓународното право, се предизвикуваат војни и хаос, целиот свет е разбиен.

Пролетта 2014 година во Киев се случи крвавиот државен удар што САД со години го подготвуваа, по што Крим, со претежно рускојазично население, се одвои од Украина. Оттогаш, санкциите кон Русија постојано се заоструваат поради наводната анексија на Крим.

Сепак, ова не беше насилно преземање на полуостровот, како што постојано се тврди, туку мирно отцепување по референдумот на кој висок процент од жителите се изјаснија за независност на Крим.

После тоа, поднесена е апликација за прием во Руската Федерација. По претходните настани, тоа не е спорно според меѓународното право. „Анексијата“ е борбен термин што се користи за да се обвини Русија за грабање земја. Фактот дека НАТО ја гаѓаше руската поморска база во Севастопол на Крим е потиснат.

САД сакаат да останат светска сила број 1. Тие тврдат дека имаат доминација над другите народи поради нивната економска и геостратешка предност и прават се за да го спроведат своето неоправдано униполарно барање. За ова тие ја одржуваат најголемата воена сила во светот, за која трошат три четвртини од билион долари годишно (2020 година според СПИРИ 778 милијарди). Тие се буре барут што може да експлодира во секое време.

Криминалните махинации на земјата „на слободните и храбрите“, кои долго време се случуваат во врска со човековите права или кршењето на демократските стандарди, се повеќе или помалку познати. Сепак, малку е познато за долгорочната стратегија на САД кон Германија, која ја држат под контрола повеќе од сто години и играат против Русија.

Откако германскиот Рајх и Австро-Унгарија, две просперитетни земји во средината на Европа, беа уништени во Првата светска војна и елиминирани со безусловното предавање во 1945 година, таа повторно е против Русија, а сега и против конкурентот Кина.

Скандалозно, криминално и трагично е тоа што германските политичари и медиуми не реагираат на овие предизвици, туку се покажуваат дека се покорни и одат заедно со речиси секаков вид невешт.

Населението е повеќе поделено од кога и да било, општествениот живот е пропаднат, а растечкиот фашизам може да се регистрира. Вооружувањето, „короната“ и имиграцијата во голема мера се на сметка на сиромашните.

Кариеризмот, алчноста и неспособноста на корумпираните политичари го прават останатото. А на границите со Русија е поставена монструозна воена машина, додека носачите на авиони на САД крстарат по Пацификот. Но, берлинските политичари не се засегнати од ништо од ова, тие се вооружуваат и агитираат против Русија.

А населението само постепено се буди. Премалку ја забележуваат опасноста од војна, која бара промена на политиката поитно од кога било, бидејќи во спротивно Германија е изгубена. Затоа што руските противракети се насочени кон воените контролни центри и нуклеарното оружје на САД во Германија.

Она што останува е трошка надеж: ако САД не успеат да започнат „голема војна“, германската влада нема да може засекогаш да ја продолжи својата деструктивна политика. Основната човечка потреба е да живее во мир.

ПОСТ НА ГОДИНАТА

СЛУЧАЈНИ ОБЈАВИ

futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас