Србија реагираше на депортацијата на Ѓоковиќ

Србија откажа голема зделка со австралиската компанија Рио Тинто откако го депортира Новак Ѓоковиќ од Австралија

Српската премиерка Ана Брнабиќ во четвртокот објави дека оваа источноевропска земја се откажала од профитабилниот потфат за ископ на литиум со Рио Тинто, само неколку дена откако српската тениска ѕвезда Новакс Ѓоковиќ доби забрана за учество на Австралија опен поради неговиот став за вакцините против коронавирусот.

Во телевизиско обраќање на 20 јануари, Брнабиќ изјави дека српската влада „ги исполнила сите барања на еколошките протести и ставила крај на Рио Тинто во Република Србија“, наведувајќи ги еколошките грижи на граѓаните, вклучително и Ѓоковиќ.

„Сите решенија и лиценци се поништени. Што се однесува до проектот Јадар, тука е крајот“, додаде премиерот.

Главниот проект на Рио Тинто, проектот Јадар во западна Србија во близина на Лозница, ќе стане водечки проект на компанијата, во кој рударскиот гигант веќе инвестираше 450 милиони долари.

Се очекуваше експлоатацијата на наоѓалиштето да биде вредна 2,4 милијарди долари, ставајќи ја компанијата меѓу 10-те најдобри добавувачи на литиум во светот.

ПОСТ НА ГОДИНАТА

СЛУЧАЈНИ ОБЈАВИ

futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас