Данска: Повеќето ограничувања за Ковид ќе бидат укинати од 1-ви февруари

Данската премиерка Мете Фредериксен најави дека повеќето ограничувања поставени за борба против Ковид-19 ќе бидат укинати од 1-ви февруари

„Ја поминавме критичната фаза“, рече Фредериксен на прес-конференција во средата вечерта по состанокот со комисијата за епидемии во парламентот.

„Денес можеме да кажеме дека сме подготвени да излеземе од сенката на корона вирусот. Можеме да се збогуваме со ограничувањата и да го продолжиме животот што го знаевме пред коронавирусот“, рече таа, цитирана од новинската агенција Ксинхуа.

Од следниот вторник, повеќе нема да мора да се носат маски кога влегуваат во супермаркет или јавен превоз, а од клиентите во рестораните и баровите нема да се бара да приложат Ковид-пасош освен ако објектот конкретно не го побара тоа.

И покрај рекордните дневни стапки на инфекција во земјата во првиот месец од 2022 година, Фредериксен рече дека одлуката од средата значи дека коронавирусот повеќе не треба да се гледа како социјално критична болест.

Сепак, владата ќе ги задржи барањата за тестирање и изолација за одредени луѓе кои влегуваат во Данска, имено оние кои биле невакцинирани или претходно заразени.

Премиерот исто така истакна дека треба да се внимава особено во однос на старите, ранливите и хронично болните лица.

„Вечерва многу јасно апелираме дека продолжуваме да внимаваме на оние кои се плашат од зараза. Секој треба да се чувствува безбедно во отворена Данска“.

Во изминатите 24 часа се регистрирани 46.747 нови инфекции и 21 нов смртен случај, со што вкупниот број на заразени се искачи на 1.531.518 случаи и 3.656 починати од почетокот на пандемијата.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ПОСТ НА ГОДИНАТА

АГЕНДА 2030

СЛУЧАЈНИ ОБЈАВИ

ОЗНАЧЕНО ОД УРЕДНИКОТ

futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас