Полицаец во Германија го усмрти при насилен напад поранешниот член Борис Фајфер на групата Ин Екстремо

Тажен помен

Во видеото кое го објавивме вчера, на нашиот Телеграм-канал, се гледа како полицаец турка насилно човек кој се соборува незгодно на подот.

Денес откривме повеќе информации за жал и тажна вест истовремено.

Се работи за Средновековниот бенд Ин Екстремо кој ја објави смртта на долгогодишниот член Борис „Јелоу“ Фајфер.

На прошетка во знак на протест против здравствената тиранија, музичарот бил турнат на земја од полицаец и се здобил со толку сериозни повреди што Борис не го преживеал нападот.

Борис до пред една година свиреше на гајдата во средновековниот рок бенд Ин Екстремо. На демонстрацијата на Корона во Вандлиц, Бранденбург, Борис Фајфер набргу починал, а полицијата врши увид.

Борис Фајфер: Музичарот свиреше со бендот Ин Екстремо 26 години

Според информациите на германската прес агенција, музичарот Борис Фајфер, поранешен член на Ин Екстремо, починал по демонстрациите против политиката на Корона во Вандлиц во близина на Берлин.

53-годишникот беше долгогодишен член на средновековниот рок бенд - во мај 2021 година ја напушти групата за да тргне по својот пат.

Од полицијата го потврдија инцидентот, но не сакаа да го коментираат идентитетот на починатиот, повикувајќи се на заштита на податоците и грижа за семејството.

Полицијата објави дека 53-годишникот сакал да го пробие полицискиот синџир за време на демонстрациите во понеделникот вечерта.

 

Официјалните изјави гласат вака:


  • Службениците соодветно го запреа и ги открија неговите лични податоци.
  • После тоа тој можеше да продолжи по својот пат.
  • Набргу потоа, мажот колабирал на пат кон својот автомобил, изјавила портпаролката на полицијата.
  • Починал малку подоцна во болница.
  • Полицијата истражува како се случил инцидентот.
  • Според полицијата, не биле вклучени ниту полицајци ниту други демонстранти.
  • Полициските службеници укажале прва помош, се вели.
  • Според портпаролката, во белешката на демото пишувало дека човекот може да биде сопрен без отпор и дека е можно да се земат неговите лични податоци.
  • Дури откако се оддалечил, колабирал.

Видео снимката погоре кажува сосема друга приказна!

Бендот на Фејсбук напиша за смртта на Фајфер:

„Со вознемиреност и жалење дознавме за смртта на нашиот долгогодишен придружник Борис.

24 години заедно на сцената беа повеќе од само момент.“ Мислите на бендот се со неговото семејство.„Се надеваме дека добро ти оди таму каде што си сега!“

Бендот Ин Екстремо започна во 90-тите и е најпознат меѓу љубителите на металот и средниот век.Фајфер свиреше гајда, шам и никелхарпа. Во мај 2021 година, станаа познати разликите со Фајфер.

Бендот објави дека по повеќе од 26 години историја на бендот, тие „за жал“ морале да објават дека првично ќе се движат низ земјата само со шест члена.

Борис‹ одлучи да тргне по друг пат и повеќе нема да биде дел од бендот со непосреден ефект.

Околностите, перспективите и приоритетите се сменија во текот на долгите години на заедничка работа“,

се вели во извештајот.

 

ПОСТ НА ГОДИНАТА

СЛУЧАЈНИ ОБЈАВИ

futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас