Олимписки вакцинниран шампион почина од Ковид

Скај њуз објавува во голема мера погрешен наслов

Британскиот телевизиски канал Скај њуз објави за смртта од Ковид на „скептикот за вакцини“ и олимпискиот шампион Шилвестер Цолани пред да признаат подоцна  во написот дека бил вакциниран.

Па, тоа е срамно!

51-годишниот Унгарец, кој беше олимписки шампион во борење во Сиднеј во 2000 година, е хоспитализиран поради оваа болест од декември и мораше да биде на респиратор со недели.

Цитирајќи го унгарскиот медиум Блик, Скај Њуз објави дека Цолани се изјаснил против вакцинацијата на социјалните мрежи.

Ова го поттикна каналот за вести да објави наслов „антивакцинација“ Олимпискиот шампион почина од КОВИД, јасно сугерирајќи дека спортистот избрал да не се вакцинира и дека тоа придонело за неговата смрт.

Меѓутоа, во третиот пасус од извештајот, се признава дека „шесткратниот светски шампион бил вакциниран за да може да продолжи да работи како тренер по гимнастика“.

Скај Њуз избра да не го спомнува овој прилично важен факт ниту во насловот ниту на насловната страница, на која едноставно пишуваше: „Скептикот за вакцини и олимпискиот шампион умре од коронавирус“, повторно сугерирајќи дека неговиот неуспех да се вакцинира бил фактор за неговата смрт.

Ова во никој случај не е првпат за Скај Њуз, кој жестоко се залагаше за мерките за затворањата во своето известување од почетокот на пандемијата, да објави диво погрешни тврдења.

Како што веќе нагласивме, радиодифузерот тврдеше дека идејата за затворањата поради климата е теорија на заговор за лажни вести, измислена од негаторите на КОВИД-19, додека Индија истовремено објавуваше затворања  поради климата.

Во ноември, Скај Њуз објави дека бројот на КОВИД хоспитализирани бил „14 пати поголем“ од истиот период минатата година, иако се покажа дека тоа е лажно.

ПОСТ НА ГОДИНАТА

СЛУЧАЈНИ ОБЈАВИ


Warning: imagejpeg(/homepages/6/d517842434/htdocs/clickandbuilds/FuckYouTVMedia/wp-content/uploads/freshizer/df18dce6faf0e6ba7104d4202ce387c6_04031fe0ba2dbfdf5e35be35e231a381_-Масала-27-годишна-мома-почина-од-миокардитис-месеци-откако-ја-прими-вакцината-на-Фајзер-1440-810-c-90-768-c-100@2x.jpg): failed to open stream: File name too long in /homepages/6/d517842434/htdocs/clickandbuilds/FuckYouTVMedia/wp-content/plugins/fresh-framework/framework/extern/freshizer/freshizer.php on line 271

Warning: imagejpeg(/homepages/6/d517842434/htdocs/clickandbuilds/FuckYouTVMedia/wp-content/uploads/freshizer/df18dce6faf0e6ba7104d4202ce387c6_04031fe0ba2dbfdf5e35be35e231a381_-Масала-27-годишна-мома-почина-од-миокардитис-месеци-откако-ја-прими-вакцината-на-Фајзер-1440-810-c-90-992-c-100@2x.jpg): failed to open stream: File name too long in /homepages/6/d517842434/htdocs/clickandbuilds/FuckYouTVMedia/wp-content/plugins/fresh-framework/framework/extern/freshizer/freshizer.php on line 271

Warning: imagejpeg(/homepages/6/d517842434/htdocs/clickandbuilds/FuckYouTVMedia/wp-content/uploads/freshizer/df18dce6faf0e6ba7104d4202ce387c6_04031fe0ba2dbfdf5e35be35e231a381_-Масала-27-годишна-мома-почина-од-миокардитис-месеци-откако-ја-прими-вакцината-на-Фајзер-1440-810-c-90-1200-c-100@2x.jpg): failed to open stream: File name too long in /homepages/6/d517842434/htdocs/clickandbuilds/FuckYouTVMedia/wp-content/plugins/fresh-framework/framework/extern/freshizer/freshizer.php on line 271
Карлота Масала 27-годишна мома почина од миокардитис месеци откако ја прими вакцината на Фајзер
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас