Вештачката „пандемија“ заврши, следува лажно знаме во Украина

Во изминатата недела, светот виде дека веќе две години на систематските главни медиумски поркивања на КОВИД-19 речиси веднаш пропадна

Во истата недела кога Светскиот економски форум го одржа својот виртуелен настан на Агендата во Давос, Ирска и ОК објавија ненадеен и итен прекин на практично сите мерки за Ковид и Светската здравствена организација повика на крај на ограничувањата за патување поврзани со Ковид, со организацијата исто така, изјавувајќи дека крајот на „пандемијата“ може да биде на повидок - спротивно на неодамнешната најава дека таквото предвидување е прерано.

Темата на годишниот самит на Светскиот економски форум во 2022 година, закажан за мај и по повод првиот состанок на форумот од 2019 година, е „Работиме заедно, враќање на довербата“.

Затоа, оптимистите меѓу нас би можеле да кажат дека можеби имало консензус меѓу глобалните елити дека официјалниот наратив за Ковид-19 треба да се реновира поради зголемената свест за глобалното корпократско преземање и постојаниот марш кон дигитален систем за идентификација, како наменета во концептот на Клаус Шваб за четвртата индустриска револуција преку употреба на картички за вакцинација, ова  повеќе не може да се продолжи на смислен начин.

Сепак, ненадејното отфрлање на КОВИД-19 од корпоративните медиуми, исто така, претставува погоден момент веднаш да се префрли фокусот на нешто друго - може да се искористи можен претстоен напад со лажно знаме во Украина, искористен како изговор за владата во Киев поддржана од Западот. да започне напад врз отцепените проруски републики Доњецк и Луганск на истокот на земјата, предизвикувајќи вооружен конфликт меѓу Украина и Москва што би имал голем потенцијал за глобални реперкусии.

Од крајот на ноември, западните медиуми  вклучително и македонските го раскажуваат наративот дека Русија планира „непосредна“ воена инвазија на својот помал западен сосед - со Киев под контрола на САД по обоената револуција на ЦИА-МИ6 во 2014 година и владите поддржани од ЕУ на Петро Порошенко и Володимир Зеленски, започнаа како одговор на тогашниот претседател Виктор Јанукович кој го суспендираше трговскиот договор со ЕУ во ноември 2013 година во корист на поблиски врски со Москва.

Иако единствениот „доказ“ обезбеден за таква инвазија во последните два месеци е легитимното движење на руските трупи во границите на Русија, западните медиуми сè уште цврсто тврдат дека руската инвазија на Украина е само прашање на денови. на начин што не е различен од нивните претходни тврдења дека Садам Хусеин имал способност да користи оружје за масовно уништување во рок од 45 минути пред инвазијата на Ирак предводена од САД во 2003 година.

Тврдењата за руска инвазија на Украина доаѓаат во време на општи тензии во Источна Европа, кога рускиот претседател Владимир Путин, заедно со неговиот белоруски колега и единствениот европски сојузник, Александар Лукашенко, беа обвинети дека и се закануваат на Европската унија со напад на мигранти од Африка и сакаат да го дестабилизираат Блискиот Исток на белоруско-полската граница.

Фактот дека многу од наведените мигранти бегаат од војните и обоените револуции наметнати од хегемонијата на САД и НАТО на двата региона, западните медиуми погодно го игнорираат.

Меѓутоа, ако нападот со лажно знаме за да предизвика конфликт меѓу Москва и Киев е неизбежен, тоа ќе биде тактика што ја користеше лобито за промена на режимот во блиското минато, како теоретска војна меѓу Русија и Украина, која речиси доведе до голема вооружена конфронтација меѓу Москва и НАТО.

Во 2017 и 2018 година беа извршени два напади со хемиско оружје врз сирискиот град Кан Шејхун и Дума, Западот обвинувајќи ја владата на сојузникот на Москва на Башар ал Асад, двата напади доведоа до тоа САД да лансираат крстосувачки ракети и воздушни напади врз цели на сириската влада -- но без да започнат целосна воена интервенција.

Само минатиот месец, рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу ја опиша употребата на хемиско оружје како провокација - напад со лажно знаме на кое западните главни медиуми наскоро може да го свртат своето внимание со нивното ненадејно напуштање на  Ковид-19 наративот.

ПОСТ НА ГОДИНАТА

СЛУЧАЈНИ ОБЈАВИ

futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас