Аргентинскиот новинар колабира додека емитуваше во живо

Аргентинскиот новинар Карлос Ферара колабирал за време на директен пренос на вести на аргентинскиот Канал 9 во четвртокот

Ферара покриваше вести пред центар за КОВИД тестирање во градот Буенос Аирес кога одеднаш се онесвести.

Клаудио Перез, водителот на Канал 9, беше во моментот да се збогува со Ферара кога новинарот се слушна како вели „Извини Клаудио, извини“, бидејќи се слушаше звук на удар преку микрофонот на Ферара.

Клаудио, верувајќи дека Ферара сака да даде повеќе информации, го замоли брзо да дојди до крај бидејќи тие се подготвени да го завршат сегментот. "Што се случи?" - праша Клаудио.

Неколку секунди подоцна, камерата сврте лево и го откри Карлос Ферара како лежи на земја, со лицето надолу, со микрофонот сè уште во раката.

Снимателот потоа брзо се оддалечи од вознемирувачката сцена и преносот беше прекинат.


Клаудио Перез (десно) остана запрепастен кога го виде својот колега како лежи со лицето надолу на земја

 

Се слуша како Клаудио вели „Не!“ пред да се обиде да продолжи од инцидентот.

„Па, Карлос имаше некои тешкотии. Сигурно ќе се погрижат за него. Ќе направиме рез“.

Неколку минути подоцна, Клаудио појасни:

„Првото нешто што сакаме да го кажеме е дека чекаме потврда дека го лекуваат нашиот колега Карлос Ферара, кој имаше инцидент на местото на тестирање.

Канал 9 подоцна можеше да потврди дека Ферара е стабилен и под опсервација во болница со добри витални знаци. Во моментов му се прави целосна здравствена проценка.

Епизодата на несвестица на Ферара многу наликува на ненадејниот колапс на бразилскиот ТВ водител Рафаел Силва, кој доживеа срцев удар во емисија во живо на само една недела по неговата засилувачка вакцина против Ковид-19.

Погледнете го видеото од колапсот на Ферара подолу:

ПОСТ НА ГОДИНАТА

СЛУЧАЈНИ ОБЈАВИ

futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас