Сведоци сме на воведување на кинескиот социјален кредитен систем во Европа

Сведоци сме на воведување на кинескиот социјален кредитен систем во Европа, изјави романскиот европратеник Кристијан Терхес на прес-конференција

Тој мислеше на социјалниот кредитен резултат во Кина, кој владата го користи за внимателно следење на граѓаните. „Сè што прават таму каде што се, тие следат сè. Ова е пример за тиранија“, рече Терхес.

Владата знае сè за вас: каде одите, што јадете, секој чекор се следи. Ова е тирански систем, нагласи пратеникот. „Сега гледаме како овој систем полека но сигурно се спроведува во Европската унија под водство на Урсула фон дер Лајен.

 

Дигитален паричник

Сертификатот или пропусницата за вакцинација беше само првиот чекор, според Терхес. Тој посочи дека на маса има неколку предлози, меѓу кои и дигитален паричник. Вие сте во процес на поставување систем кој ќе им овозможи на граѓаните внимателно да се следат во секое време, насекаде - исто како во Кина.

Тие рекоа дека мора да се воведе карта за вакцинација за луѓето да можат повторно да патуваат без ограничувања. Сепак, луѓето кои патуваат во друга земја-членка мора да очекуваат рестриктивни мерки, вклучително и карантин. Не го исполнуваат тоа што го ветија, рече Терхес.

„Тоа не можеме да го дозволиме“, нагласи пратеникот.

 

 

 

ПОСТ НА ГОДИНАТА

СЛУЧАЈНИ ОБЈАВИ

futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас