Александар Лукашенко - Ако не си послушен ќе ти направиме Бунт

Белорусија: „Ако не слушаш, ти треба насилство.“ Во наши денови, цитат на Гете повторно цвета: Закани од корона и принудни мерки насекаде ... но и на владино ниво? Може ли ова да биде?

Оваа игра веќе ја гледавме и во други земји, Србија, Украина, кај нас, и пооследно сега во Белорусија.

 

Белорусија: Според официјалните изборни резултати, белорускиот претседател Александар Лукашенко повторно победи на претседателските избори со огромно мнозинство на 9 август 2020 година. Илјадници демонстранти на опозицијата излегоа на улиците, особено во главниот град Минск. Го обвинуваат претседателот за изборна измама. Политички неискусниот опозициски лидер Светлана Тихановскаја, миленик на Западот, и демонстрантите повикаа на нови избори и оставка на претседателот, кој е на оваа функција од 1994 година. За време на демонстрациите, понекогаш имаше насилни судири со полицијата, апсења и повреди. Критичките набудувачи се прашуваат дали немирите може да се видат во врска со одбивањето на Лукашенко да прифати големи заеми од ММФ. Услов за заемот беше да се наметне заклучување "Lockdown" на короната со карантин, изолација и полициски час на неговата земја. Од друга страна, Лукашенко не дозволи стопанството во неговата земја да се затвори за време на општото заклучување на короната во светот, ниту пак наметна сомнителни мерки за корона.

 

Дали оваа одлука му донесе и титула „последен диктатор на Европа“ на Запад?

Немирите продолжуваат од август и сè уште има демонстрации и протести. Белоруското раководство на опозицијата, Светлана Тихановскаја, во меѓувреме се состана со германската највисока влада, каде очигледно и се додворуваше. Таа потоа му се закани на претседателот Александар Лукашенко со национален штрајк доколку до 25 октомври не исполни три барања: најава за оставка, ослободување на политички затвореници и крај на бруталната акција против демонстрантите.

 

Тихановска рече дека доколку овие барања не бидат исполнети, ќе се погрижи сите фабрики да штрајкуваат следниот ден, продажбата во државните продавници да пропадне и сообраќајот да биде блокиран. Пред 25-ти октомври Во 2020 година Лукашенко се состана со затворениците на опозицијата во затворот КГБ. Најистакнат учесник беше управител на банка и политичар Виктор Бабарико. Содржината на разговорите, беше договорено, да остане тајна. Неговото интервју со политичките затвореници во истражниот затвор траеше четири и пол часа. Тој очигледно изрази подготвеност да ги вклучи своите најкомпромисни противници во дијалогот. Тој исто така најави дека е подготвен да разговара за уставните реформи. За него се дискутира со месеци; станува збор за прераспределба на овластувањата на претседателот. Тој не исклучува откажување од власта, но сака уредна транзиција доколку биде изгласан, а не револуционерен, како што доживеа Украина со сите познати последици. Нешто повеќе од еден ден по состанокот во притворскиот центар, двајца политички затвореници беа ослободени.

 

Рокот за ултиматумот сега истече. Последиците и притисокот се зголемени  врз Лукашенко. Како што е најавено, протестите против него масовно се разгоруваат од опозицијата низ целата земја.
Напорите на Лукашенко кон приближување и дијалог се чини дека немаат никаква последица за опозицијата. Неговите дискусии со политичките затвореници во истражниот затвор наидоа на критики, а во некои случаи и со злоба. Од петокот, 6 ноември, ЕУ воведе санкции и за Лукашенко. Санкциите стапија на сила кога беа објавени во Службениот весник на ЕУ. Тие предвидуваат забрана за влез и дозволуваат замрзнување на средствата. Ова треба дополнително да го зголеми притисокот врз земјата.

Фактот дека лицето што беше наречено „последниот диктатор на Европа“ во медиумите не беше подготвено економски да ја уништи својата земја за возврат на големи заеми од ММФ, сега скапо го чини.

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас