15 годишно девојче со повреди по вакцинацијата

Татко загрижен за неговата ќерка која се здобила со несакани ефекти по вакцинацијата

Мојата 15-годишна ќерка ја прими вакцината против Ковид.

Нејзината прва доза беше на 20.05.21 (Фајзер). За време на викендот беше многу надвор и го доби она што мислевме дека е каснување од комарец.

Но, по еден ден или два, се појави осип на темно црвена / виолетова боја на нејзините потколеници. Испакнатините на почетокот беа мали и во боја на месо, но во текот на изминатите неколку дена станаа сè поголеми и потемни.

Таа има силна, пулсирачка болка во нозете кога оди. Јас ја однесов во итна помош во вторникот вечерта и лекарот погледна и рече дека дефинитивно не станува збор за каснување од комарец и веднаш не испрати во болница ... “

Самиот сум вакциниран затоа што сум работел со постари луѓе и не сакав да ризикувам да ширам Ковид.

Сега жалам што и дозволив да ја вакцинираат затоа што за неа е тоа многу сериозно, потенцијално опасно по живот и застрашувачко.

 

 

 

 

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас