Руската влада ја предупреди Велика Британија во четвртокот за ужасни последици

Руската влада во четвртокот ја предупреди Велика Британија на „ужасни“ последици доколку се повторат инциденти како во средата на Црното Море, кога руските авиони испукаа предупредувачки истрели откако британски брод влезе во нивните територијални води, според Москва.

„Ние сме револтирани од однесувањето на Британците и ги предупредуваме оние кои планираат слични дела дека последиците можат да бидат ужасни“, изјави рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Риабков.

Тој, како што рече, ја осуди провокацијата од Обединетото Кралство и нагласи дека Русија со сите средства ќе го брани својот територијален интегритет, вклучително и воените средства, според руската новинска агенција Спутник.

Во овој контекст, портпаролот на Крим, Дмитриј Песков, го обвини британскиот разорувач за „насочување на провокација“. „Жалиме што беше свесна и подготвена провокација“, тврди тој.

Во меѓувреме, портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова го обвини Лондон за „отворено лажење“ за тоа што се случило пред да додаде дека има видео и докази за инцидентот.

„Кога Министерството за одбрана на Велика Британија и Амбасадата на Велика Британија во Москва негираа дека имало инцидент и дека немало предупредувачки истрели од руски авиони, тие очигледно исто така не успеале да го видат патролниот брод на крајбрежната стража“, рече таа.

Сепак, во изјавите за рускиот телевизиски радиодифузерот Русија 24, таа истакна дека „британскиот новинар (кој бил на бродот) го видел и слушнал сето ова“. Конечно, тој тврди дека западните земји „честопати прибегнуваат кон измама“.

Џонатан Бил, дописник на Би-Би-Си во бродот „ХМС Дефендер“, опиша низа предупредувања од Русија и дека разорувачот се подготвувал за можна конфронтација...

 

 

Британскиот премиер Борис Џонсон го бранеше бродот во четвртокот.

Според Џонсон, „совршено е соодветно да се користат меѓународни води“ за „да се оди по најкраткиот пат помеѓу две точки, а тоа е токму она што го сторивме“.

„Премиерот“, кој негираше дека односите меѓу двете земји се наоѓаат на дното, истакна дека е „многу важно“ земјите ширум светот да спроведат маневри кои „ги бранат нашите вредности, во што веруваме“ броеќи: „демократија, човекови права, еднаквост, владеење на правото и слобода на навигација“.

Секретарот за животната средина на Велика Британија, Џорџ Јустис, рече дека морнарицата на Велика Британија може повторно да влезе во овие води.

„Никогаш не сме прифатиле анексија на Крим, тоа се украински територијални води“, рече тој во интервју за телевизискиот канал Скај Њуз.

„Според меѓународното право, можете да одите по најкраткиот и најбрзиот пат од една до друга точка. „Дефанзивецот на УХМР“ помина низ украинските води, мислам на патот кон Џорџија, и тоа беше логичната рута “, рече тој пред да ја доведе во прашање верзијата на Бил.

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас