Двајца млади новинари на БиБиСи се разболеа и починаа по вакцинацијата на АстраЗенека

Двајца млади новинари на Би-Би-Си починаа од мистериозно „кратко заболување“ откако во Индија ја зедоа брендираната вакцина на „АстраЗенека“,  против КОВИД-19. Нема детали за болеста, при што вакцината е отстранета од извештаите.

 

 

 

Лиза Шо

Шо се приклучи на Би-Би-Си Радио Њузкастл како дневен презентер во 2016 година. Нејзиниот глас беше познат на северо-истокот на Англија, каде што исто така имаше успешна кариера во комерцијалното радио.

Во изјавата, семејството на г-ѓа Шо рече: „Лиза доби силна главоболка една недела откако ја прими вакцината АстраЗенека и сериозно се разболе неколку дена подоцна.

„Таа беше третирана од згрутчување на крвта и крварење во главата од страна на тимот за интензивна нега на RVI [болница Ројал Викторија]. "

Судски лекар ќе испита дали причината за смртта на водителката на Би-Би-Си, Лиза Шо, е дополнително зголемена со примањето на вакцината на АстраЗенека

Нејзиното семејство соопшти дека 44-годишната се лекувала од згрутчување на крвта неколку дена по нејзината прва вакцинација.

Прелиминарната потврда за смртта ја наведува вакцината како еден од можните фактори што треба да се земат во предвид.

Тоа потврдува дека истрагата за смртта на г-ѓа Шо е во тек и наведува „разгледување на компликација при вакцинација со АстраЗенека против вирусот Ковид-19“.

Не било познато дека Лиза Шо имала никакви здравствени проблеми.

Интересно, неколку дена по нејзината смрт, Би-Би-Си објави дека Лиза Шо починала во болница по „кратко боледување“ без воопшто да се спомене вакцината.

 

 

Дом Басби

Базби работеше за БиБиСи повеќе од 30 години за многу локални радиостаници и неодамна за БиБиСи Спорт и БиБиСи Радио 5 во живо.

Дом Базби ја доби првата доза од вакцината АстраЗенека на 14 март, според неговиот профил на Твитер. Тој објави фотографии на кои ја прима инјекцијата.

 

Би-Би-Си објави дека Басби починал на 10-ти јуни по „кратко боледување“. Нема објавено повеќе детали без воопшто да се спомене вакцината.

 

 

Прикривање на смртни случаи од вакцини

Ова не се единствените два случаи, има бројни такви случаи кога медиумите намерно ги доведоа во заблуда луѓето со задржување на деталите и измислување нови мистериозни болести за да го одвлечат вниманието од очигледната причина - несаканите ефекти на вакцините.

Неодамна, директорот на Oracle, Џоел Калман, кој го разви системот за следење на вакцините на ЦДЦ, почина два месеци по вакцинирањето против КОВИД-19.

Претходно, еден познат индиски актер и амбасадор во државата Тамилнаду за ширење здравствени пораки почина еден ден откако беше вакциниран против КОВИД-19.

Неговата вакцинација се случи на јавен настан на кој ТВ-каналите прикажуваа фотографии на кои тој се вакцинира. Бидејќи срцевиот застој се случи помалку од 24 часа по вакцинирањето, се постави прашањето дали тој починал од несаканите ефекти на вакцината.

 

 

Чести фатални тромби

Германски научници открија како фрагментите од вакцината против КОВИД-19 од „Џонсон и Џонсон“ и „АстраЗенека“, како мутираат и предизвикуваат згрутчување на крвта кај примателите.

Научниците велат дека вакцината наместо да влезе во околната течност, влегува во јадрото, каде што делови од него се распаѓаат и формираат мутирани верзии на себе. Мутираните верзии потоа влегуваат во телото и предизвикуваат згрутчување на крвта.

Претходно, германските научници го пронајдоа точниот процес во 2 чекори за тоа како вакцината КОВИД-19 предизвикува згрутчување на крвта кај примателите. Тие опишуваат низа настани што мора да се случат во организмот пред вакцините да ги формираат овие големи тромби.

 

 

Синдром на капиларно истекување

Во меѓувреме, Комитетот за безбедност на Европската агенција за лекови (ЕМА) додаде уште едно нарушување на крвта на потенцијалните несакани ефекти од вакцината АстраЗенека, што се продава во Индија под името Ковишилд - Синдром на капиларно истекување.

Синдромот на истекување на капиларите е состојба во која течноста излегува од крвните садови и може да предизвика многу низок крвен притисок, предизвикувајќи болка, гадење и замор, или во најлошото сценарио, откажување на бубрезите и мозочни удари.

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас