Хонг Конг ќе мора да фрли милиони дози вакцини

Владата на Хонг Конг очигледно масовно го прецени интересот на своите луѓе за вакцинација. Можеби наскоро треба да се фрлат милиони дози на вакцини против Ковид-19 затоа што тие се приближуваат на нивниот рок на траење и нема доволно луѓе да се пријават за вакцините, предупреди официјален претставник на 25 мај.

Растечката недоверба кон владата, која ги потиснува несогласувачките мислења и недостаток на итност во  градот (релативно) без вируси, доведе до длабоко вкоренет скептицизам во врска со вакцинацијата и прилично неуспешна кампања за вакцинација.

Во вторникот, член на владината работна група за вакцини ги предупреди жителите на Хонг Конг „дека имаат рок од само три месеци“ пред да истече првата група вакцини на Фајзер-БиоНТех во градот. „Вакцините имаат рок на траење“, рече Томас Цанг, поранешен инспектор на Центарот за здравствена заштита, според извештаите на медиумите на радиостаницата РТХК.

„Тие не можат да се користат по истекот на рокот и центрите за вакцинација на БиоНТех ќе престанат да работат по септември според тековните планови.

Хонг Конг купи по 7,5 милиони дози од вакцините од Фајзер-БиоНТех и кинеската вакцина Синовак. Последново е класична вакцина со генерирани вируси и инактивирани со помош на процесот Веро-клетки.

До денес, само 17,2 проценти од населението примило една доза од двете вакцини, додека 12,4 проценти примиле две дози.

Скептицизмот е раширен дури и кај медицинските работници во градот. Претходно овој месец, градската болничка управа откри дека само една третина од персоналот ја искористиле можноста да се вакцинираат.

Во моментов има милиони неискористени вакцини на Фајзер-БиоНТех кои мора да се чуваат на екстремно ниски температури и имаат рок на траење од шест месеци. Вкупно 3.263.000 дози на соединението Фајзер-БиоНТех се испратени во Хонг Конг до денес, но администрирани се само 1.231.600.

Довербата на јавноста во владата на Хонг Конг е на најниско ниво од кога Пекинг и локалните власти извршија силен удар врз неистомислениците за да стават крај на огромните и често насилни протести што избијаа во 2019 година

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас