Ранд Пол и Мајк Помпео предупредуваат - Институтот за вирусологија во Вухан се уште работи

Лабораторијата за вирусологија сè уште работи. Веројатно сè уште прави ист вид истражување што можеше да доведе овој вирус да избега од оваа лабораторија “.

За време на викендот, и сенаторот Ранд Пол и поранешниот директор на ЦИА и државен секретар Мајк Помпео предупредија дека Институтот за вирусологија во Вухан сè уште работи и дека има докази за кинеска воена вмешаност во истражување на биооружје.

На преносот на Фокс Њуз, Пол и рече на водителката Џанин Пиро дека е загрижен за американското финансирање што лабораторијата сè уште го користи за спроведување експерименти со биолошка војна.

„Многу сум загрижен што овие работи и што се финансирани од американската влада“, додаде Пол. „Имаме многу докази дека оваа лабораторија сега“ е извор на појава на вирус.

Во однос на придобивките од функционалното истражување со коронавирусите, за кое се знае дека се случило во лабораторија, Пол предупреди: „Тоа го прави попренослив за луѓето и честопати посмртоносен за луѓето“.

 

Минатата недела Сенатот усвои амандман поднесен од Пол со кој трајно ќе се забрани какво било финансирање на вакво истражување во Кина.

„Не знаеме дали пандемијата започна во лабораторија во Вухан или се разви природно“, рече Пол во изјавата.

Продолжува да се вели: „Додека многумина сè уште негираат финансирање за истражување за добивање на функции во Вухан, експертите веруваат во спротивното. Усвојувањето на мојот амандман ќе осигури дека тоа никогаш нема да се случи во иднина. Никогаш не требаше да се користат пари од даночен обврзник за финансирање на истражување за добивање на функции во Вухан и сега мораме трајно да го запреме тоа “.

Вклучувањето на др.Ентони Фаучи во финансирањето на истражувањето се најде под дополнителна контрола овој викенд, со наводни коментари од 2012 година.

Фаучи, наводно, изјавил дека експериментирањето со заразни вируси вреди да се ризикува со лабораториска несреќа, како што е глобална пандемија, со тоа што напишал дека „придобивките од ваквите експерименти и знаењето што резултира е поголем од ризиците“.

Во меѓувреме, Мајк Помпео предупреди дека лабораторијата во Вухан, покрај граѓанските истражувања, спроведува и воени активности.

Државниот секретар на САД Помпео:

„Лажевме, измамивме“

 

„Она што со сигурност можам да го кажам е ова: знаеме дека во рамките на оваа лабораторија учествувавте во напорите поврзани со Народноослободителната армија. Значи, спроведувањето воени активности над она што тие тврдеа дека е само старо добро граѓанско истражување “, рече Помпео за Викендот на Фокс"

„Тие одбиваат да ни кажат што е тоа, тие одбиваат да го опишат видот, одбија да и дадат пристап на Светската здравствена организација кога се обидоа да влезат таму, рече Помпео“.

Тој продолжи: „Од пролетта минатата година, 2020 година, кога прв пат зборував за тоа, знам дека постојат огромни докази дека ова избегало на оваа лабораторија во Вухан“.

„Ние знаеме дека имало луѓе што се разболеле таму, научници кои се разболеле таму, знаеме дека тие беа дел од придобивките во функционалното истражување - во суштина земајќи вируси и правејќи ги заразни, потенцијално посмртоносни, оваа влада мора да испита“, тврди поранешниот шеф на ЦИА.

„Лабораторијата за вирусологија сè уште работи. Веројатно се прават истите типови на истражување што доведоа до ова протекување во лабораторијата “, продолжи Помпео.

„Одговорот го има само Кинеската комунистичка партија, светот ги заслужува одговорите и тие треба да ни кажат, се надевам дека ќе има двопартиски притисок да бидат повикани на одговорност“, рече Помпео.

За време на викендот се појавија повеќе истражувања за поддршка на теоријата на лабораториско истекување. Британскиот професор по онкологија Ангус Далгелиш и норвешкиот вирусолог д-р. Биргер Соренсен се подготвија да го претстават нивното откривање на „уникатни отпечатоци од прсти“ во примероците на Ковид-19, за кои верува дека може да се создадат само со манипулација во лабораторија.

Нивната студија тврди дека кинески научници го создале КОВИД-19 во лабораторијата во Вухан, а потоа се обиделе да ги покријат своите траги со пресоздавање верзии на вирусот за да изгледа како да е природно развиен од лилјаците.

Научниците рекоа дека се борат да ја објават својата работа во текот на изминатата година и беа етикетирани како „теоретичари на заговор“ сè додека американските разузнавачки служби неодамна ја вратија можноста за лабораториско протекување во центарот на вниманието.

Британските разузнавачки служби, исто така, се појавија на оваа тема овој викенд, со извори за печатот дека теоријата за истекување е целосно можна.

Извештаите од пред една година велат дека високи разузнавачки извори веруваат дека повеќето од 17 агенции во САД веруваат дека коронавирусот потекнува од кинеска лабораторија.

Други агенции и разузнавачки служби ширум светот сериозно ја разгледуваат можноста за истекување во лабораторијата и исто така повикаа на истражување на лабораторијата во Вухан.

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас