Обвинувања за сексуални напади - 53 земји го повикуваат раководството на СЗО да појасни

СЗО скандал

Овој петок 53 земји-членки на Светската здравствена организација потпишаа текст во кој ги повикуваат раководителите на агенцијата на ООН да ги разјаснат фактите за сексуалниот напад од страна на вработените во оваа организација, што според повеќе медиуми не го пријавиле. Овие обвинувања беа упатени против хуманитарни работници, вклучително и работници од Светската здравствена организација, во Демократска Република Конго во средината на мај.

„Изразивме загриженост откако извештаите во медиумите посочија дека службениците на СЗО знаеле и не ги пријавиле случаите на сексуална експлоатација, напад и малтретирање, како што налагаат протоколите на ООН и СЗО, и наводите дека вработените се обиделе да ги прикријат овие случаи“, се вели во презентираниот текст од Канада за време на Светското здравствено собрание  потпишано од ЕУ и САД.

 

 

„Работни места во замена за секс“

„Од јануари 2018 година ја изразивме нашата длабока загриженост во врска со наводите за сексуална експлоатација, сексуален напад и малтретирање и злоупотреба на службената положба во врска со активностите на СЗО“, нагласуваат авторите на ова заедничко соопштение Земјите-членки и Секретаријатот на СЗО - вклучително и генералниот директор Тедрос Аданом Гебреизус - разговараа за ова прашање „на силен и транспарентен начин“ во текот на изминатата недела. Овој дипломатски јазик обично одразува жестоки аргументи.

Според истражувањето на Новиот хуманитарец (TNH) и Фондацијата Томсон Ројтерс објавено на 12 мај, „22 жени во градот Бутембо изјавија дека мажите хуманитарци кои реагираа на кризата со ебола (...) им дадоа работни места во Понудата со размена за секс “. Минатата година, слична истрага пријави 51 случај во градот Бени, исто така во Демократска Република Конго.

Четиринаесет од жените „рекоа дека мажите се идентификувале како вработени во СЗО“, рекоа истражителите, повикувајќи се на настани кои датираат од 2019 година. Истрагата на Асошиејтед прес (АП), заснована на внатрешна е-пошта, вмешала двајца лекари кои работат за Светската здравствена организација, вклучувајќи и еден кој бил поврзан со неговите врски со Др. Тедрос. Двајцата лекари ги негираа обвинувањата.

Според АП, истрагата открила дека „и покрај нивното јавно демантирање, високи претставници на СЗО не само што знаеле за наводите за сексуален напад во 2019 година, туку биле запрашани како да одговорат“. Прашани беа директно за време на брифингот со новинарите на 17 мај, ниту еден од нив не одговорил ниту Др Тедрос ниту Мајк Рајан, кој ја предводи програмата за итни случаи на СЗО, дури и на прашањето дали знаат немало одговор.

 

 

Бавни процедури и недостаток на транспарентност

Во петокот, д-р. Тедрос пред објавувањето на текстот, потсетувајќи дека формирал независна комисија за известување за наводите на крајот на август. „Истражителите имаат моќ да ги следат доказите каде и да водат“, вети тој, признавајќи дека многу земји-членки биле „фрустрирани“ од бавните процедури и недостатокот на транспарентност.

„Знам дека зборувам во име на сите мои колеги и организацијата кога велам дека ги сфаќаме овие наводи многу сериозно. Да одговориме и да ги исправиме е суштината на тоа кои сме “, додаде тој.

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас