Задолжителни маски засекогаш? Можно за американскиот имунолог Ентони Фаучи

Во настапот во политичката емисија на Ен-Би-Си „Средба со јавноста“ во неделата, др. Ентони Фаучи, главен медицински советник на американскиот претседател eо Бајден, беше прашан кога американските граѓани можат да ги соблечат своите маски, со оглед на Центарот за контрола на болести (ЦДЦ) кој ги советува вакцинираните Американци да не носат маски на отворено.

Модераторот го праша Фаучи: "Во кој момент, кога вакцинираните луѓе ќе се соберат,  можат да ги тргнат маските? Дали маските ќе станат нешто што треба сезонски да го имаме со нас?" Фаучи забележа:

"Знаете, тоа е совршено можно. Мислам дека луѓето се навикнаа на фактот дека, ако ги погледнете податоците, носењето маски јасно ги намали респираторните заболувања. Оваа година практично немавме сезона на грип, само затоа што луѓето превзедоа вид на мерки за јавното здравје кои беа првенствено против КОВИД-19 “.

Додека поборниците за мерките за заклучување на КОВИД-19 тврдеа дека носењето маски и социјалното дистанцирање практично го искоренија грипот, други здравствени експерти ја доведоа во прашање легитимноста на ова тврдење, тврдејќи дека случаите на грип се рангирани како случаи на КОВИД-19 да ги надува броевите. Уште во јануари епидемиологот Кнут Витковски изјави:

„Можеби има голем број случаи на грип кои спаѓаат во категоријата„ осомничени КОВИД-19 “, што значи луѓе кои имаат симптоми на КОВИД-19 (кои би можеле да бидат погрешни за симптоми на грип), но не и на САРС-РНК тестирани“.

 

Читај повеќе на: Русија денес  - на германски јазик

 

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас