Дали главните медиумите конечно се свртуваат против Бил Гејтс?

Документите што ги држеше „Волстрит журнал“ откриваат дека Мелинда Гејтс разговарала со адвокати за развод уште во 2019 година за да започне разделбата со Бил. Дури и тогаш, се вели дека Мелинда изјавила дека бракот „не може да се поправи“.

Според весникот, таа била загрижена за пријателството на нејзиниот сопруг со осудениот педофил Џефри Епстин. Гејтс го сретнал неколку пати и еднаш доцна во ноќта престојувал во куќата на Епстин во Менхетен.

Забележително е дека пораката ја земаат големите медиуми. Ова е важно затоа што милијардерот и Фондацијата Гејтс изградија огромна машина за манипулација за да ги замолчат критичарите на Гејтс.

Истражувањето на „Преглед на новинарството во Колумбија “  покажува дека Бил донирал приближно 250 милиони американски долари за големите медиуми како Би-Би-Си, Гардијан, Њујорк Тајмс, Фајненшл тајмс и Ле Монд. За време на пандемијата, тој бил прогласен за „здравствен експерт“ од страна на поткупените медиуми, и покрај тоа што немал медицинско потекло.

Гејтс исто така финансира армија на „независни“ проверувачи на факти, вклучително и Институтот Поинтер и Ганет, кои ги користат своите платформи за да ги откријат „теориите на заговор“ и „дезинформациите“. Овие ги вклучуваат Политфакт и Сад Денес. Критичките извештаи за Фондацијата Гејтс се многу ретки.

 

 

Фасцинантно

Бил се сретнал со Епстин најмалку шест пати. Во 2013 година леташе со неговиот приватен авион. Кога подоцна се соочи со тоа, тој рече дека „не знаеше“ дека авионот му припаѓа на Епстин! Вработените во Фондацијата Гејтс во неколку наврати го посетија и домот на Епстин во Њујорк.

Педофилот разговараше и со фондацијата за формирање на фонд од повеќе милијарди долари. Во е-пошта до колегите, поранешниот шеф на Мајкрософт напиша дека тој смета дека „животниот стил“ на Епстин е „фасцинантен“.

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас