Путин - Не може да има прошка за оние кои повторно имаат агресивни планови

Русија цврсто ќе ги заштити своите национални интереси, рече рускиот претседател

Не може да има прошка за оние кои ги заборавиле лекциите од Втората светска војна и повторно имаат агресивни планови, рече во неделата рускиот претседател Владимир Путин.

„Војната донесе со себе толку неподнослива агонија, тага и солзи што не може да се заборави.

И нема прошка и извинување за оние кои повторно имаат агресивни планови “, рече рускиот претседател од трибините за време на воената парада на Црвениот плоштад во Москва, по повод 76-годишнината од победата на Советскиот Сојуз над Големата патриотска војна на Нацистичка Германија 1941- 1945 година.

Како што нагласи рускиот шеф на државата, помина скоро еден век откако „монструозниот нацистички ѕвер во центарот на Европа стана похрабар и посилен, а слоганите на расна и национална надмоќ звучеа сè поцинично“. Договори кои имаа за цел да ја спречат земјата од лизгајќи се во светска војна, беа лесно пречкртани, додаде тој.

„Историјата бара да се извлечат заклучоци и лекции, но за жал има обиди да се оживее голем дел од идеологијата на нацистите и оние опседнати со заблудената теорија на ексклузивност“.

Путин истакна дека не станува збор само за разни радикали и групи на меѓународен тероризам. „Денес гледаме собир на тврдоглави флагеранти и нивни приврзаници кои се обидуваат да ја препишат историјата, оправдувајќи ги предавниците и криминалците кои ги натопија рацете со крв на стотици илјади цивили“.

Годината 2021 година одбележува 80 години од почетокот на Големата патриотска војна во Советскиот Сојуз, потсети рускиот водач. Путин истакна дека 22 јуни 1941 година е еден од најтрагичните датуми во историјата на земјата.

„Непријателот ја нападна нашата земја, дојде во нашата земја да убие, да сее смрт и болка, ужас и безброј страдања. Тој не само што сакаше да го сруши политичкиот поредок и советскиот систем, туку и да не уништи како држава, како нација, за да ги избрише нашите народи од лицето на земјата “.

Путин додаде: „Постоеше заедничко, огромно и непобедливо чувство на решеност да се одбегне агресијата, да се стори се што е можно за да се уништи непријателот и да се види дека криминалците и убијците добиваат неизбежна и праведна казна - одговорот на инвазијата на нацистичките орди. "

 

 

Ден на победата

Советскиот народ ја бранеше својата татковина и ги ослободи народите на Европа од фашизмот и донесе историска пресуда за нацизмот преку моќта на оружјето на бојните полиња, силата на неговата морална исправност, пожртвуваната храброст на мајките на војниците...

Русија цврсто ќе ги заштити своите национални интереси и ќе ја осигура безбедноста на рускиот народ, рече Путин. „Русија постојано го поддржува меѓународното право. Во исто време, ние цврсто ќе ги заштитиме нашите национални интереси и ќе ја осигураме безбедноста на нашиот народ “.

Рускиот шеф на државата посочи дека „тоа е сигурно гарантирано од храбрите вооружени сили на Русија, наследници на војниците на победата“. Руски семејства.

Рускиот шеф на државата потсети дека „секое семејство свето го негува споменот на оние кои постигнале победа“. „И ние секогаш ќе бидеме горди на нивното достигнување“, потенцира Путин

Воените ветерани, нивните судбини и нивната лојалност кон татковината се пример за Русите, „самит кон кој треба да се стремиме“.

Путин ја истакна важноста за зачувување на значењето и вредноста на победата во Големата патриотска војна „во сопствените мисли и постапки, дела и идни достигнувања за доброто на татковината“.

Победата на Советскиот Сојуз над нацистичката Германија во Големата патриотска војна од 1941-1945 година беше настан од огромно значење за среќата на целиот свет.

Рускиот лидер вети дека земјата секогаш ќе го памети достигнувањето на советскиот народ кој се бореше еден против еден, против непријателот за време на најтешкиот период од војната.

Во својот говор на парадата на Денот на победата, рускиот шеф на државата им го честиташе на Русите Денот на победата - „победата од огромно историско значење за судбините на целиот свет, на празникот кој беше свет и ќе биде за Русија и нејзиниот народ "

„Тоа е наш празник по право на сродство со оние што го урнаа, го скршија и го разбија непријателот, а наш е по право на наследниците на генерацијата победник, генерација за која ја почитуваме и се гордееме“.

„Се поклонуваме на вашата храброст и на силата на духот и ви благодариме за бесмртниот пример на единство и љубов кон татковината. Докажавте дека е можно да се постигне навидум невозможното само заедно.

Го победивте немилосрдниот непријател, ги браневте своите домови, деца и татковина. Вие извојувавте безусловна победа над националсоцијализмот и го славевте 9 мај 1945 година со векови “, рече шефот на руската држава во обраќањето пред воените ветерани.

„Ние секогаш ќе се сеќаваме дека токму Советскиот народ го постигна овој голем подвиг во најтешкото време на војната, во одлучувачките битки кои го одредија резултатот од борбата против фашизмот. Нашиот народ беше сам, сам на макотрпниот, херојски и пожртвуван пат до победата и се бореше до горчливиот крај на сите граници, во најсуровите битки на земјата, на морето и на небото “.

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас