100.000 Канаѓани протестираат против заклучувањата во Монтреал

Полицијата во Монтреал беше присутна на протестите и им подели казни на некои демонстранти затоа што не носеле маски за лице.

Околу 100.000 луѓе се собраа во Монтреал во саботата во знак на протест против драконските правила за заклучување на КОВИД во досега најголемиот марш против КОВИД во Канада.

Протестот се одржа во градот Монтреал, Квебек, најголемиот канадски град со француски јазик, а демонстрантите се собраа во близина на Олимпискиот стадион пред да излезат на улиците по предвидената рута.

Тоа беше исто така во голема мера мирна работа, иако имаше неколку судири, но само „ПО завршувањето на демонстрациите против блокадите“.

Протестот беше планиран и координиран од групата наречена Деби на Квебек, чија страница на Фејсбук објави видео од настанот во саботата. Веб-страницата наведува дека „100.000 луѓе станаа во Монтреал да ги критикуваат здравствените мерки“.

Полицијата беше при рака, делеше казни за непочитување на правилата.

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас