Белорусија - Обидот за државен удар

Обидот за државен удар во Белорусија

На 13 април руската тајна служба уапси тројца мажи во Москва кои планираа пуч во Минск. Ова не може да се негира затоа што руската тајна служба го снимила нивниот состанок и ги објави снимките, на кои јасно се гледа како познатите членови на опозицијата разговарале за деталите за планот за пуч. Извештајот, вклучувајќи ги и снимките, можете да ги најдете овде.

Дека американските тајни служби го поддржаа планот и сакаа да ја парализираат белоруската електрична мрежа со хакерски напад со цел да ги поддржат пучистите, веројатно е премногу непријатно за западните медиуми. Така, тие постојано ја кријат целата приказна. Ќе молчеа ли толку ако имаше проруски обид за воен удар во Киев?

Пучистите поставија складишта за вооружување во Белорусија и сакаа да штрајкуваат на денот ИКС. Беше планирано вооружено востание што ќе убиеше многу невини луѓе.

Откако беше спречен обидот за државен удар, Путин и Бајден разговараа на оваа тема, атмосферата за време на телефонскиот повик сигурно беше ледена, што може да се види и во тоа колку јасно Путин ја истакнал оваа точка во својот говор пред нацијата. Во меѓувреме, Путин и Лукашенко се состанаа во Москва и разговараа за тоа како соработката меѓу земјите може да биде уште поблиска.

 

Лукашенко носи заклучоци

Лукашенко сега ги повлече првите чекори, бидејќи планот за државен удар покажа дека земјата евентуално може да остане без водач доколку Претседателот биди исклучен. Затоа, тој потпиша декрет дека во случај на Претседателот да стане неспособен, Советот за националната безбедност, со кој претседава премиерот, ќе ги извршува своите службени должности „колективно“. Овој декрет гарантира дека овластувањата се јасно регулирани во случај на друг обид за државен удар и дека безбедносните сили на земјата не се парализирани.

Она што е тешко познато на Западот е фактот дека под раководство на Елцин и Лукашенко, Русија и Белорусија потпишаа договор за „Сојузна држава“ чија долгорочна цел е обединување на двете земји. Како што се зголемува притисокот врз Западот, така се зголемуваат и разговорите меѓу владите на двете земји.

Може само да се претпостави дали Путин и Лукашенко разговарале за процесот на обединување на двете земји, затоа што по состанокот ништо не било пријавено за ова. Но, очигледно тоа беше проблем, бидејќи белоруските медиуми сега известуваат дека Русија ќе ја „проголта“ Белорусија.

Реакцијата на Лукашенко на ова беше јасна затоа што по тој повод тој не негираше дека обединувањето на земјите е тема на разговорите, но наместо тоа им рече на медиумите:

Тој го изразил на таков начин што не се спомнувало дека Белорусија е проголтана во текот на „државната интеграција“. Сепак, тој не негираше дека интеграцијата, односно обединувањето на земјите, е на дневен ред.

 

Новите детали стануваат познати

Лукашенко најави и нови детали за обидот за државен удар. Детално ТАСС извести за тоа и ние го преведовме написот на ТАСС.

 

 

Почеток на преводот:

Лукашенко изјави дека за неговото убиство се издвоени 10 милиони долари

Заговорниците разгледале три верзии на државен удар, рече белорускиот претседател.

МИНСК, 24 април. / ТАСС /. Белорускиот претседател Александар Лукашенко во саботата пред новинарите изјави дека организаторите на атентатот издвоиле 10 милиони долари за неговиот атентат.

Според Лукашенко, кого го цитира агенцијата Белта, вооружени лица требало да ја нападнат неговата резиденција во земјата, за што биле издвоени 10 милиони и 1 милион долари за снајперист. „Ова го гледавме долго време. Дали мислите дека ја изведовме оваа операција во Москва од необично ниво? Ги гледавме, тие мораа да дојдат во Минск и да ја извршат оваа операција “, рече Лукашенко.

Тој изјави дека заговорниците развиле неколку сценарија за физичка елиминација на белорускиот шеф на државата. Според Лукашенко, заговорниците првично планирале да го елиминираат претседателот на парадата на 9 мај. Потоа, според „Белта“, тие размислувале за напад врз претседателската колона, за што бунтовниците купиле фрлачи на гранати и ги донеле во Белорусија. Според третото сценарио, продолжи Лукашенко, вооружени лица требаше да ја нападнат резиденцијата на претседателот во земјата.

Лукашенко информираше дека меѓу заговорниците има и разузнавач кој играше улога на генерал за продажба. „Тоа беше наш агент. Добро се снајде. Благодарение на момчето, тој многу ни помогна, беше бестрашен. Тие сакаа со негова помош да ја постават армијата и да зпончни маршот “, рече Лукашенко.

Тој исто така го карактеризираше еден од заговорниците, Александар Федута: „Го познавам Федута: тој е предавник. Тој беше во штабот  на тогашниот претседател. Вјачеслав Кебич (екс премиер на Белорусија, претседателски кандидат на изборите во 1994 година, забележува ТАСС) бил прошверцувал во нашиот штаб за да открие што правам. Каков штаб имав? Имаше само пет лица. И тој седна до мене и го извести тимот на Кебич. Тој е таков човек “, рече Лукашенко.

„Секако дека е смешно: Федута како револуционер. Дајте му дополнителен „денар“ и тој ќе заборави на револуциите. Се разбира, тој не би извршил терористички акти, не би ги убил претседателот и неговите деца итн. Но, треба да знаете: тој не е будала и тие го вовлекоа во тоа.

И тој веројатно не е единствениот за кој знаеме или не знаеме. Ова се информатори. Овие не глупави луѓе собираа информации, ги анализираа и предлагаа опции. Неговата варијанта беше: Анвар Садат “, забележа Лукашенко. (Белешка за уредникот: Садат беше египетски претседател кој беше убиен на парада од војник кој истрча директно на трибините и го застрела претседателот)

Според него, заговорниците планирале да ја користат армијата за да го блокираат Минск и да ги блокираат ОМОН, силите на Министерството за внатрешни работи и КГБ. Лукашенко рече дека ако безбедносните сили успееле да ги свртат безбедносните сили едни против други, тогаш  ќе започнеше „најлошата и најжешка граѓанска војна како што никогаш ја немало досега“. Лукашенко исто така рече дека еден од плановите на заговорниците е да ја затворат електричната мрежа во Минск.

Лукашенко истакна дека сајбер напад врз земјата навистина е планиран и дека таквата операција може да се изврши „само на државно ниво“, додека неколку хакери нема да можат да се справат со тоа. Наскоро, рече претседателот, ќе бидат објавени нови детали за случајот.

 

Потекло

На 18 март, шефот на КГБ на Белорусија, Иван Тертел, извести за мобилизација на организирана терористичка група која подготви елиминација на претседателот Александар Лукашенко и членовите на неговото семејство, како и организација на вооружено востание за преземање на власта.

Според истражителите, главен организатор на заговорот бил Јуриј Сенкович, белоруски адвокат затворен во Москва, кој живее во САД од 2007 година и е американски државјанин. Лидерот на опозициската белоруска партија „Народен фронт“, Рихор Кастусиу и политичкиот аналитичар Александар Федута се исто така затворени по истите обвинувања.

Според истражителите, обидот за воен удар бил финансиран од странство додека заговорниците имале блиски врски со терористички групи. Вкупно, беа разработени не помалку од три сценарија за заплена на власта. КГБ подоцна соопшти дека четири лица се обвинети за заговор за преземање на власта.

 

 

Неуспешни планови на опозицијата

Според Лукашенко, за време на неговата октомвриска посета на притворскиот центар каде што се наоѓа блогерот Сергеј Тичановски, сопруг на екс-претседателската кандидатка Светлана Тичановска, тој прочитал документ во кој се опишува планот на опозицијата да дојде на власт. Поточно, планот беше да се уапси најмладиот син на претседателот, Николај, и покрај тоа што бил малолетник.

„Тие [опозицијата] се откажаа од нас многу одамна и рекоа дека треба само да дојдат на власт 24 часа и да изјават дека се на власт. За што? Да се ​​замоли НАТО да ги води војниците на територијата на Белорусија и да ги распореди на источната граница кај Смоленск. Тоа беше даската за одскок... Тоа беше првиот чекор. Колку и да негираат, денес гледаме дека тоа го сторија. Тие сфатија дека не сме толку лесни за преземање “, рече Лукашенко.

 

Крај на преводот

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас