Путин и Лукашенко се сретнаа во Москва

Како што западните медиуми практично воопшто не известуваа за обидот за државен удар во Минск, кој беше спречен со руска помош и во кој требаше да бидат убиени белорускиот претседател Лукашенко и најважните претставници на неговата влада, така и западните медиуми не известуваат дека Путин и Лукашенко се сретнале во Москва во четвртокот.

 

Двајцата се среќаваат многу често, затоа што она што е малку познато на Западот е фактот дека под времето на Елцин и Лукашенко, Русија и Белорусија потпишаа договор за „сојузна држава“ чија долгорочна цел е обединување на двете земји. Како што се зголемува притисокот врз Западот, така се зголемуваат и разговорите меѓу владите на двете земји. Сепак, портпаролот на Крим следниот ден објави дека обединувањето на двете држави не е проблем на состанокот.

 

Оваа, всушност, не планирана средба на двајцата шефови на држави се случи поради тековните настани. И Украина беше исто така проблем, бидејќи Киев одеднаш го отфрли Минск како место за разговори на контактната група за Донбас, што ги доведува во прашање идните преговори за Договорот од Минск во формат на Нормандија. Наместо тоа, украинскиот претседател Зеленски предложи средба со Путин во Донбас. Путин и Лукашенко исто така зборуваа за ова пред печатот.

Руската телевизија известуваше за тоа во вечерните вести по состанокот, а ние го преведовме извештајот на руската телевизија.

 

Почеток на преводот:

 

Средбата меѓу Путин и Лукашенко

Во четвртокот, на 22 април, Александар Лукашенко пристигна во Москва да се сретне со Владимир Путин. Претседателите се сретнаа во Сочи пред точно два месеци. Оттогаш, се појавија многу прашања во руско-белоруските односи што направија неопходен личен разговор меѓу претседателите. Претседателите детално зборуваа за стабилно растечката соработка во трговската и економската политика, заедничките чекори за борба против пандемијата на короната и изгледите за соработка во рамките на сојузната држава . И друга тема на која Владимир Путин особено внимание посвети и за која зборуваше претходниот ден во говорот пред нацијата пред Федералното собрание, беше обидот за државен удар во Минск и односите со Украина.

 

Авионот на белорускиот претседател слета на аеродромот Внуково во Москва. Потоа следуваше патувањето до Крим, каде го чекаше официјална и срдечна средба со Владимир Путин.

 

Претседателите често се среќаваат, но секогаш има нови теми за разговор. Вака помина честитката меѓу Путин и Лукашенко:

"Мило ми е што те гледам! Многу се случи “, рече Путин.

„Многу, животот го зема својот тек“, одговори Лукашенко.

 

Исто така, има многу настани во руско-белоруската сојузна држава.

„Нашите граѓани имаат еднакви права на социјално поле: во обезбедување за грижа на старост, во социјални теми, во работата и здравствениот систем. Веќе се направени многу позитивни работи. Постојат и работи за кои сè уште треба да се договориме за да ги усогласиме нашите ставови. Нашите тимови соработуваат доста ефикасно во сите области. Мислам на владините делегации и, како што сега видовме, и на тајните служби “, рече Владимир Путин.

 

Рускиот претседател алудираше на операцијата на ФСБ, која минатата недела ги уапси белоруските опозициски активисти во Москва, кои подготвуваа државен удар, па дури и атентат врз Александар Лукашенко и високи функционери во земјата. Минск е убеден дека биле поттикнати заговорниците од Западот.

 

Ден претходно, за време на својот говор пред нацијата, Путин зборуваше за „црвените линии“ во односите со Москва и нејзините сојузници, кои не смеат да се преминат. Александар Лукашенко исто така внимателно го слушаше говорот:

 

„Постојат итни прашања што треба да се засилат, вклучително и безбедноста и одбраната во нашата земја на Унијата. Иако целокупно добро се согласуваме. Вие веќе го кажавте правилно - ќе се согласиме и ќе им покажеме на оние што не разбираат дека треба да се биде помирен и да се живее во пријателство во овој луд свет, да се повлечат линии и да се одговори соодветно на нив “

 

Ниту еден друг заеднички сосед на Русија и Белорусија не сака да живее во пријателство. Владимир Путин беше запрашан за предлогот на украинскиот претседател да се сретне во Донбас. Еве го неговиот одговор:

 

„Во последно време сегашното украинско раководство презеде многу чекори за да ги уништи руско-украинските односи. Ова се однесува на низа проблеми во билатералните односи, се однесува на односот кон Руската православна црква и обидот да се уништи. Тоа се однесува на ставовите кон рускиот јазик и руските граѓани кои живеат во Украина. Имаше многу чекори насочени кон уништување на нашите односи, за што, се разбира, можеме само да жалиме. Но, ако претседателот Зеленски започне да ги обновува овие односи, ние само ќе го поздравиме. Прашањето е: за што сакаме да разговараме на овој состанок? Кога станува збор за дискутирање на проблемите на Донбас, раководството на Украина треба пред сè да се состане со лидерите на источно украинските републики и дури потоа да разговара за овие проблеми со претставници на трети земји, во овој случај со Русија. Ова е првото. И второ, кога станува збор за развој на билатерални односи, ве молиме, ќе го примиме претседателот на Украина во Москва во кое било време што му одговара “.

 

Киев ги уништува и состаноците на Трилатералната контакт група што традиционално се одржуваат во Минск. Сега претставниците на Селенски бараат промена на разговорите, што некогаш беше договорено на највисоко ниво. Лукашенко рече:

 

„Путин, Порошенко и сите што беа таму во тоа време се свртеа кон мене, ние требаше тоа да го организираме. Јас го преземав тоа. Ако повеќе не им се допаѓа, ве молам, можете да изберете која било друга земја. Но, мора да запомните дека за ова треба да има консензус од оние кои го предложија во тоа време. Се разбира, ако Селенски и другите вклучени во ова прашање се согласат, групата ќе работи на друго место. И тука е изреката: „Жената што го носи товарот и ја олеснува работата на кобилата“. Значи, заради Божјата волја, не сме особено загрижени за овие изјави. Можеби сте забележале, ја дадоа изјавата и потоа се спротивставија на тоа. И, наводно, претседателот одбил дури и да разговара за проблемот. Тоа е смешно, што има тука да се разговара? “

 

Владимир Путин истакна дека Белорусија само ја обезбеди платформата и не се мешаше во самиот процес:

 

„Белорусија создаде услови за оние кои сакаат да бараат начини за решавање на проблемот. Ако некој не сака да бара решенија, тогаш секако дека секогаш има причини да не сака да работи на нив. Се чини дека тоа е причината за ова: тоа е обид да се избегнат дискусиите за проблемот со Донбас “.

 

Следниот состанок на претседателите на Русија и Белорусија се одржа зад затворени врати.

 

Крај на преводот

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас