На само еден чекор до глобална катастрофа

Подготовките за отворен конфликт во Украина се во тек бидејќи чувството на претстојна итност може да се почувствува во воздухот.

 

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во видео обраќање го покани рускиот претседател Владимир Путин на состанок во источна Украина.

 

Тој рече дека секој месец возел до контактната линија, тврдејќи дека треба да се водат разговори за да се избегне војна.

 

Постои дипломатски ќор-сокак меѓу Русија и Украина и нивните сојузници. Дипломатите се протерани насекаде и се чини дека сите разговори завршуваат во ќорсокак.

 

На американскиот амбасадор во Москва му беше препорачано да ја напушти Русија на 16 април. Отпрвин се пофали дека нема да попушти под притисокот, но потоа се врати во САД за да ги „посети роднините“.

 

На 20 април, разговорите за форматот Нормандија исто така завршија и не дадоа ништо од значење.

 

Русија го затвори воздушниот простор над Црното Море и Крим за цивилни летови од 20-24 април поради безбедносни закани.

 

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу рече дека борбените способности на јужниот воен округ се зголемуваат поради обидите на НАТО да се спротивстави на нормализирање на ситуацијата во некои земји на Кавказ и Блискиот исток.

 

Како резултат, беше формирана нова дивизија за моторизирана артилерија во округот.

 

На 20 април војниците од руската воена база во Абхазија на брегот на Црното Море извршија контролирано пукање од разни видови оружје.

 

Вклучени се повеќе од 2.000 војници и повеќе од 500 единици модерна воена опрема.

 

Вежбите во Црното Море ги изведуваше руската Црноморска флота и борбени авиони на Руските воздушни сили. Вклучени се десетици воени бродови и борбени авиони.

 

Концентрацијата на руските сили во близина на украинските граници е факт и таа вклучува единици од сите гранки на војската.

 

Од друга страна, американските ловци-бомбардери Ф-15Е Страјк Игл пристигнуваат на 21 април на тренинг летови во Естонија.

 

На 19 април, дваесет американски Ф-15 од РАФ Лакенхит во Велика Британија и четири Ф-16 од воздухопловната база Спангдалем во Германија беа испратени во Полска како дел од вежната борбена вежба.

 

Велика Британија е пред испраќање воени бродови во Црното Море и сите лостови се во движење, чекајќи да дојде бурата.

 

Самата Украина се подготвува за воени дејствија. Безбедносната служба на Украина ги прогласи своите единици во сите региони со највисок аларм.

 

Киев наводно започнал да копа ровови и да гради мини и утврдувања во Керсонска област, северно од Крим.

 

Украинската 128-та планинска бригада од регионот Транскарпатска беше преместена на југ од ДПР, во близина на Мариупол. Единицата ја замени 36-та маринска бригада, која отиде на своето постојано место.

 

Верижната реакција започна на 15 април со почетокот на обновената низа санкции на САД и дипломатските протерувања и сите тие може да доведат до нова жешка војна во наредните денови.

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас