80.000 руски војници на украинската граница, само „еден чекор кон војна“

Според украинската влада, Русија испратила 41 000 војници на границата во источна Украина и 42 000 на Крим, а бројот „расте“.

Ако имало прикриени провокации од страна на Киев и НАТО, тие сè уште не се видливи и Русија исто така одржува низок профил.

Досега само вообичаените точки на разговор доаѓаат од Москва, тие се воени вежби и сакаат да го заштитат населението родено во Русија во источна Украина доколку е потребно.

 

Руската државна телевизија вчера предупреди дека Москва е „на чекор од војна“.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски синоќа изјави дека сè уште чека откако побара разговори со Путин пред речиси три недели по смртта на четворица негови војници во руски минофрлачки напад. Неговиот портпарол рече: „Многу се надеваме дека ова не е отфрлање на дијалогот“.

Украина започна да шири свои слики за воени подготовки, вклучително и трупи кои вежбаат со антитенковски фрлачи. Мини-ракета која чини 100 000 долари или помалку може да парализира Тенк што чини милиони.

 

Украина купи 210 противтенковски ракети „Јавелин“ плус 37 лансери од САД во 2018 година за околу 47 милиони долари, а Стејт департментот одобри продажба на втора серија од 150 ракети и 10 лансери кон крајот на 2019 година.

Постојат ограничувања на нивната употреба, вклучително и складирање во западна Украина, далеку од линиите на фронтот.

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп најпрво ја одобри продажбата на оружјето на Украина откако неговиот претходник претседателот Барак Обама ја одби апликацијата затоа што се плашеше дека помошта за Киев ќе ја испровоцира Москва.

Безбедносните експерти стравуваат дека Русија може да ја окупира источна Украина. НАТО изрази загриженост за развојот на руските вооружени сили.

 

Употребата на тајфуните е дел од годишната мисија на воздушната полиција на НАТО, операцијата „Билокси“.

Ова лето се очекува да бидат испратени до 100 британски пешадиски војници во Украина за да учествуваат во заеднички вежби со нивните војници.

Дмитриј Киселеов, руски водител на вести познат како „пропагандист на Путин“, го издаде предупредувањето за време на емитувањето во Русија во неделата во ударен термин.

Тој ја обележа Украина како „нацистичка држава“ и рече дека Русија може да биде принудена да употреби сила за да ја „денацифицира“ - процес за кој тој рече дека ќе донесе нејзин „економски и воен колапс“.

Во меѓувреме, Мајкл Мек Фол, кој беше човекот на Америка во Москва меѓу 2012 и 2014 година кога Путин го анексираше Крим, предупреди дека Путин може да ја нападне Украина и во „најлош случај“ да донесе војна во Европа.

 

„Никогаш порано немало толку воен хардвер од НАТО во Украина“, се вели во руски извештај.

Беа истакнати и осомничените пристигнувања на товарни авиони на САД и товарни бродови изнајмени од Пентагон во стратешкото украинско пристаниште Одеса.
Овие тврдења не можеа веднаш да се потврдат.

Набљдувачите исто така посочија дека притисокот врз Путин од Русија се зголемува за да ги влоши тензиите што траат.

На анкетите, претседателот се соочува со опаѓање на популарноста, повторени протекувања на медиумите за неговиот строго чуван приватен живот и сериозно спротивставување во форма на Алексеј Навални - сега затворен критичар кој предизвика масовни протести уште во јануари.

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас