Русија распоредува на граница две армии и три воздушни единици

Високи руски официјални лица денес предупредија на воените закани што ги носи организацијата на НАТО предводена од САД на нејзината западна граница: целата западна граница. Исто така и на север.

 

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу објави дека Русија преместила две армии и три единици на воздухопловните сили на западната граница како дел од инспекцијата за подготвеност што ја дал како континуирана операција.

Во едно од најтешките предупредувања од руски официјален претставник за време на Студената војна, Шојгу додаде:

„Презедовме соодветни мерки за да одговориме на воените активности на алијансата што и се закануваат на Русија.“ Во однос на копнените и воздушните сили, рече министерот за одбрана: покажаа целосна подготвеност и способност да ги извршуваат своите должности со цел да се обезбеди воена безбедност на земјата. Овие единици во моментов се вклучени во вежби. "

Тој исто така предупреди дека НАТО во моментов концентрира повеќе од 40 000 војници и 15 000 вооружувања и воена опрема, како и стратешки авиони во близина на руската граница, наведувајќи: „Војниците во Европа се движат кон руските граници.

Основните сили се акумулирани во регионот на Црното Море и во регионот на Балтичко Море. „Тој исто така ја спомена и надмоќта на американскиот воен персонал во овие мисии бидејќи Пентагон ги засилува трупите во Естонија, Летонија, Литванија и Полска.

Тој исто така го нагласи фактот дека: „Алијансата спроведува до 40 големи курсеви за оперативна обука годишно со јасно антируска ориентација во Европа.

Во пролетта оваа година, сојузниците на НАТО ја започнаа вежбата „Дефендер Европа 2021“, најголемата вежба во последните 30 години. „(Се проценува дека 37.000 војници на САД и НАТО се вклучени во повеќенеделните воени игри од Балтичко Море до Црното Море до Балканот.)

Рускиот министер за одбрана истакна дека западната граница на Русија не е единственото место каде што САД и НАТО и се закануваат на неговата нација. Тој исто така изрази загриженост во врска со воените трупи на САД и НАТО на руското северно крило, Арктикот.

Тој рече: „Конкуренцијата меѓу водечките светски сили за пристап до ресурсите и транспортните патишта на Арктичкиот океан се зголемува. САД и нивните сојузници во НАТО ги зголемуваат своите поморски и копнени сили на Арктикот, го зголемуваат интензитетот на борбената обука и ја прошируваат и подобруваат воената инфраструктура. "

Шојгу исто така изјави дека НАТО ги зголеми своите активности по должината на руските граници во текот на изминатите три години.

 

И денес рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков предупреди дека американските воени бродови стационирани во Црното Море крај рускиот брег се провокација.

Тој зборуваше за фактот дека два удари од САД уништувачи на ракети, УСС Доналд Кук и УСС Рузвелт, двата опремени да носат 56 крстосувачки ракети „Томахавк“ и непознат број ракети „Стандард 3“, утре и следниот ден во Црното Море.

На почетокот на оваа година, уништувачите на ракетите УСС Доналд Кук, УСС Томас Хаднер и УСС Портер, како и крстосувачот со водени ракети УСС Монтереј, вежбаа во Црното Море, честопати во парови. (Повеќето во однос на тонажата, што ја дозволува Конвенцијата од Монтре од 1936 година, иако предложениот турски канал од Анкара потенцијално може да ја укине таа граница.)

Рјабков рече дека американските воени бродови кои пловат илјадници милји од американските поморски бази „секогаш имаат геополитички елемент“ во нив.

Неговите коментари треба да бидат детално цитирани:

„Не сакам да навлегувам во премногу детали за различните толкувања на слободата на навигацијата и морето, особено во овој контекст. Знам една работа: американските бродови немаат апсолутно ништо што да прават во близина на нашите брегови, и ова е чисто провокативен потфат. Буквално е провокативно: Тие го тестираат нашето трпение и ни одат на нерви. Ова нема да успее. "

И тој ја даде оваа остра опомена во врска со западните закани на Русија кон Украина:

„Очигледно САД се гледаат себеси како кралица на морињата [...] и треба да разберат дека ризиците од разни инциденти се многу големи. Ги предупредуваме САД да се држат настрана од Крим и од брегот на Црното Море. Ова би било за нивна сопствена корист. "

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас