Варијанта на Ковид инфицира до 8 пати повеќе вакцинирани од невакцинирани лица

Според Фокс Њуз, тим од универзитетот во Тел Авив во Израел и здравствените услуги Клалит откриле дека преваленцата на јужноафриканската варијанта кај пациенти кои ги примиле двете дози на вакцината е околу осум пати поголема одколку кај невакциниранте: 5,4% наспроти 0,7%.

„Откривме непропорционално висока стапка на јужноафриканска варијанта кај луѓе кои биле вакцинирани со втора доза во споредба со невакцинираната група“, рече Ади Стер е во состојба да је скрши заштитата на вакцината до одреден степен “.

Оваа студија испитала приближно 400 лица кои биле вакцинирани со вакцината Фајзер / БиоНТех. Овие луѓе биле заразени со варијанта на коронавирус. Набљудувањето потоа се спореди со ист број на невакцинирани и заразени лица.

„Ова е прва студија во светот заснована на вистински податоци и покажува дека вакцината против јужноафриканската варијанта е помалку ефикасна од оригиналниот вирус и британската варијанта“, рече професорот Ран Балицер, директор за истражување во Клалит.

 

Стерн рече дека резултатите од студијата биле изненадувачки.

„Врз основа на моделите во општата популација, ќе очекувавме само еден случај на јужноафриканска варијанта, но видовме осум“, рече Стерн за „Тајмс оф Израел“.

Јужноафриканската варијанта сочинува помалку од еден процент од сите случаи на КОВИД-19 во Израел, објави АФП, повикувајќи се на студијата.

„Ова значи дека иако вакцината Фајзер / БиоНТех е силна заштитна, тешко дека ќе понуди исто ниво на заштита од јужноафриканската варијанта (B.1.351) на коронавирусот“, се вели во студијата.

Како што знаеме најдоцна од минатото лето, Фајзер има идеја да продолжи да прави годишни инјекции, па дури и да ја зголеми цената на своите „вакцини“ откако ќе заврши „пандемијата“.

 

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас