Вакцинација - Затишје во Кина: „Нема закана, не им треба заштита“

Се започна во комунистичката империја Кина, која се повеќе ги следи своите граѓани со помош на дигиталната технологија.

Коронавирусот САРС КОВ-2 започна во Вухан. Оттаму, западната телевизија во јануари 2020 година објави дека Кинезите масовно умираат од мистериозно вирусно заболување.

Луѓето паѓале мртви. Лешовите лежеле на улиците. Ништо не беше вистина, но го преплаши целиот свет.

Точните околности на развојот на овој коронавирус се уште не се јасни. На 15 август, кога западните политичари со нетрпение го очекуваа вториот коронски бран, режимот во Пекинг прогласи „пандемија“.

Сега излезе дека Кинезите се, се друго, освен подготвени за вакцинирање. Иако владата е подготвена да им ги плаќа на луѓето  вакцините, стапката на вакцинација е само четири проценти.

Народна Република Кина досега вакцинираше само четири проценти од населението. Во некои американски држави веќе се постигнати вредности во опсег од осум и десет пати повеќе.

Во Израел дури 58 проценти. Ова е и покрај фактот што комунистичката влада одобри пет различни кинески вакцини и многу се обидува да ги натера жителите да се вакцинираат.

Дури и сега е малку веројатно дека наведената цел за вакцинирање на 40 проценти од населението ќе се постигне до јуни.

Националната здравствена комисија соопшти дека наскоро ќе бидат десет милиони Кинези вакцинирани на ден, во споредба со три милиони до сега, и дека 140 милиони дози ќе бидат распределени низ целата земја оваа недела.

Проблемот не е толку во недостатокот на дози за вакцинација, туку во фактот дека Кинезите не сакаат да се вакцинираат.

 

 

Кинезите веќе не се плашат од коронавирусот

Причините што ја разгоруваат огромната неподготвеност на Кинезите се различни. Прво, од средината на август 2020 година, владата може да се пофали со расчистување на инфекциите. Ако се уште има околу дваесетина нови случаи на ден низ целата земја - несомнено смешно мал број според западните стандарди - Комунистичката партија инсистира на тоа дека сите овие се странски инфекции.

Покрај тоа, официјалниот јазик наведува дека самиот вирус бил донесен во Кина од американски војници, додека Пекинг на почетокот на глобалното ширење на вирусот тврдел дека кинескиот змеј е заразен од Италија.

Но, ако е вистина дека само неколку нови случаи се случиле секој ден во период од осум месеци меѓу 1,4 милијарди жители и ако е точно дека во последните 12 месеци во најнаселената земја на земјата само четири лица починале од или со Корона , тогаш зошто Кинезите треба да стравуваат од вирусот? И зошто треба да се вакцинираат за нешто што не претставува закана?

 

 

Нема информации за кинеските вакцини

Втората причина што ги поттикнува Кинезите да не вакцинираат е историската несигурност на кинеската влада и фармацевтските компании во однос на вакцините, од една страна и недостатокот на детали за вакцините што ги нуди Пекинг, од друга страна. КоронаВак, серумот на Синовак, сè уште не ја заврши третата фаза на тестирање.

Многу малку се знае за ефективноста на западните вакцини. Дадени се од 91 до 96 проценти, но ако сте вакцинирани, се чини дека владите не веруваат во ветената заштита. Не знаеме ништо за кинеската, барем ништо од Кина.

Делумни податоци од Турција, Индонезија и Бразил покажуваат дека серумот е соодветно ефикасен во 91 процент, 65 проценти односно 50 проценти од случаите. Овие големи разлики тешко дека ќе ја зголемат кинеската доверба во вакцината.

Конечните податоци од тест фазата 3 исто така се уште не се достапни за двете вакцини што ги разви Синофарм. Портпарол на компанијата изјави на 30-ти декември дека тие се ефикасни 79 проценти, но сè уште нема објавени студии.

Додека според Обединетите Арапски Емирати, каде што се прави втор обид, ефективноста е 86 проценти. Поради недостаток на објавување на деталите од студијата, не е јасно која е причината за овие разлики. Покрај тоа, вакцините тестирани во Саудиска Арабија се од ЧанСино Биолоџик  и Анхуи Жифеи Лонг.

 

 

Уште се во третата фаза на тестирање.

Има уште еден проблем: Синовак може „само“ да произведува 300 милиони дози годишно. Сепак, комунистичкиот режим објави дека ќе вакцинира 700 милиони луѓе во текот на следните два месеци. Во исто време, владата во Пекинг им додели на бројни африкански и латиноамерикански земји милијарди заеми за да можат да купуваат кинески вакцини. Сепак, во моментов нема дози на вакцини што можат да се извезат.

 

 

Премногу скандали со вакцини

Освен недостаток на податоци и дози за вакцинација, Кинезите не им веруваат на вакцините поради долгата низа скандали. Во 2019 година, стотици деца во провинцијата Јиангсу примиле истечена вакцина за детска парализа. Во летото 2018 година, најмалку 250.000 деца биле вакцинирани против дифтерија, голема кашлица, тетанус и беснило со неефикасни вакцини.

Со цел да ги пласира своите производи, производителот Чангчун Чангшенг ги смени датумите со соучесништво на оние кои требаше да ги проверат датумите: Институтот за биолошки производи во Вухан. Вухан е носач на кинеската фармацевтска индустрија и не ужива добра репутација во овој контекст.

Во 2013 година, 17 деца починаа откако ја примија вакцината против хепатит Б од биолошките производи на Шенжен Кангтаи, сопственост на „кралот на вакцини“ Ду Веимин, со кого АстраЗенека работи на производство на својот серум во Кина.

Во 2010 година, државниот Чаина Јаут Дејли објави дека 180.000 дози вакцина против беснило се неефикасни. Иако ова беше познато со месеци однапред, релевантните информации беа пријавени доцна. Во меѓувреме, Ду Веимин ги продаде своите акции во компанијата (Јиангсу Јаншен) што ја произведува фалсификуваната вакцина.

Во 2016 година, една година по откривањето на инцидентот, владата призна дека вакцините за детска парализа, беснило, хепатитис Б и разни други болести се проценуваат на 88 милиони долари во провинцијата Шандонг, иако се безвредни.

Компанијата што ги натера да одлучи за да ги намали трошоците за ладење,  ги направи дозите на вакцините потенцијално фатални .

 

 

Кинескиот режим ја плаќа вакцинацијата

Оваа долга историја на скандали го поткопа кредибилитетот на кинеските кампањи за вакцинација. Иако владата сега се обидува да користи камшик  за да ги „охрабри“ граѓаните да се вакцинираат против Ковид-19, повеќето Кинези избегнуваат центри за вакцинација. За возврат, многу училишта низ целата земја одбиваат да дипломираат невакцинирани ученици.

Во Пекинг, секој што ќе се согласи да се вакцинира, плаќа 50 или 100 јуани (6–12 евра). Во некои области на главниот град има билборди на кои пишува: „Вакцинацијата е добра за земјата и нејзините луѓе.“ Многу ресторани нудат бесплатни оброци на оние кои биле вакцинирани.

Во другите делови на земјата се користи стапот. Во градот Ваншенг, провинција Хаинан, комунистичките власти се заканија дека оние кои не се вакцинираат ќе бидат на црната листа и ќе им биде забрането да купуваат храна на пазарот или да користат јавен превоз.

Веста предизвика скандал низ целата земја и раководството на локалната Комунистичка партија јавно се извини. Малку е веројатно дека ваквите инциденти ќе го поттикнат населението да се вакцинира.

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас