22-годишно девојче од Израел почина по експерименталната инјекција на Фајзер

Семејството на Ширел Хилел го обвинува Медицинскиот центар Зив за занемарување: Состојбата и се влошила пред нивните очи и никој од страна на медицинскиот персонал не мрднал со прст “; не е јасно дали случајот е поврзан со вакцината.

 

Семејството на една млада Израелка која почина од срцева инфекција откако беше вакцинирана против КОВИД-19 ја обвини болницата за нејзината смрт.

 

Ширел Хилел (22) ја доби својата втора доза вакцина пред две недели, изјави нејзината сестра Нофар за новинскиот канал Канал 13.

 

Подоцна кажа дека се чувствува непријатно и рече  дека има болки во мускулите.

„Јас и реков, земи [нешто против болки]. Ако тоа не помага? Оди утре на лекар“, изјавила нејзината сестра Нофар.

 

Сепак, состојбата на Хилел се влошила и таа започнала да има тешкотии при дишењето и болка во градите, таа била пренесена во Медицинскиот центар Зив во Сафед.

 

Во болницата, на Хилел и дијагностицирале миокардитис, воспаление на срцевиот мускул.

Според мрежата, имало и други случаи на миокардитис кај Израелците кои од нив двајца примиле вакцини, но сите биле успешно третирани, вклучително и пациенти во потешка состојба од Хилел.

 

Хилел на крајот била однесена во кардиолошкото одделение, каде нејзиното семејство тврдело дека не била соодветно следена од болничкиот персонал.

 

„Погледнав во мониторот, ги видов вдишувањата. Мониторот сигнализираше и никој не провери “, рече Нофар Хилел.

 

Два дена подоцна, рече таа, нејзината сестра починала.

 

„Одам се качувам [во болницата] за да видам што друго можеме да направиме. Пет минути подоцна тие се јавија и рекоа дека таа починала “, рече Нофар.

 

Таа додаде:

 

„Состојбата се влоши пред нејзините очи и никој не крена прст и не се погрижи за неа“.

 

Еден семеен адвокат рекол дека роднините на Хилел имаат намера да преземат правни активности против болницата.

 

Медицинскиот центар Зив, пак, соопшти дека Хилел добила сличен третман како и другите пациенти кои се опоравиле за неколку дена.

 

„На последниот ден од хоспитализацијата, нејзината состојба започнала да се влошува. Се развиле постојани неправилни отчукувања на срцето кои не реагирале на третманот и по продолжената реанимација, таа била прогласена за мртва. Ние ја споделуваме тагата на семејството за тешката загуба “, се вели во еден одговор.

 

Минатиот месец, Министерството за здравство им нареди на болниците да ги пријават сите случаи на воспаление на срцето кај вакцинираните.

 

„Откако се случија неколку вакви случаи од овој тип веднаш по приемот на вакцинацијата, беше одлучено да се посвети посебен фокус на ова прашање“, изјави Тал Брош, директор на одделот за инфективни болести во Медицинскиот центар Асута во Ашдод, за новинската страница Ynet.

 

Тој истакна дека останува нејасно дали постои директна врска помеѓу случаите на срцеви инфекции и вакцината.

 

Според последните податоци на Министерството за здравство, 5.252.718 Израелци примиле барем една доза вакцина и 4.804.891 ги примиле двете вакцинации.

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас