Наоми Волф за пасошите за вакцинација: Крај на човековата слобода на Запад

Либералната писателка и феминистичка икона Наоми Волф е вознемирена од предложените пасоши за вакцинација, што би значело „крај на слободата во слободниот свет“, изјави неодамна за Стив Хилтон од Фокс Њуз. Некои земји, вклучувајќи ги Данска и Естонија, веќе започнаа да воведуваат пасоши за вакцинација, за кои може да се бара да влезат во ресторан или друга продавница или да користат јавен превоз.

 

 

„Пасошот за вакцинација“ звучи како фино нешто, ако не разбирате што ќе значат овие платформи“, рече Волф. „Јас сум извршен директор на технолошка компанија. Јас разбирам за што служат овие платформи.

 

Не станува збор за вакцина или вирус, туку за вашите податоци. Она што луѓето треба да го разберат е дека секоја друга функционалност може да се вчита на оваа платформа без никаков проблем.

 

“Волф истакна дека технологијата веќе постои за да ги поврзе здравствените информации на една личност со нивната сметка на PayPal или дигиталната валута“.

 

Кинеската комунистичка партија (ККК) го користи овој тип на систем за следење на една милијарда луѓе, рече Волф. „ККК може да најде било кој дисидент за пет минути, и тоа буквално може да се направи тука за неколку месеци“.

 

Њујорк е првата држава во САД што објави програма за пасош за вакцинација. Сепак, Енди Славит, висок советник во Белата куќа, рече дека федералната влада „не ја гледа својата улога како место за создавање пасоши, ниту како место за чување на податоците на граѓаните“.

 

Извор: Naomi Wolf: Vaccine passports spell 'the end of human liberty'

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас