САД: Пензионирани дипломати му пишуваат отворени писма на Џо Бајден за да ја спречат војната во Украина

МЕМОРАНДУМ ДО: Претседателот
ОД: Ветерански разузнавачки професионалци за разумност (ВИПС)
ПРЕДМЕТ: Избегнување на војна во Украина

 

Почитуван претседателе Бајден,

Последен пат пишувавме на 20 декември 2020 година кога бевте избрани за претседател.

Во тоа време, ние го свртевме вашето внимание на опасностите поврзани со формулирање на политика кон Русија, која е изградена врз основа на руските темели.

Додека ние продолжуваме да ја поддржуваме анализата содржана во овој меморандум, овој нов меморандум служи за многу поитна цел.

Би сакале да го свртиме вашето внимание на опасната ситуација што постои денес во Украина, каде ризикот од војна ќе се зголеми доколку не преземете чекори за да спречите таков конфликт.

Во овој момент потсетуваме на две фундаментални реалности кои заслужуваат посебен акцент во услови на растечки тензии меѓу Украина и Русија.

Прво, бидејќи Украина не е членка на НАТО, се разбира дека членот 5 од Договорот за НАТО не се применува во случај на вооружен судир меѓу Украина и Русија.

Второ, сегашната воена напнатост на Украина, доколку се претвори во вистинска воена акција, може да доведе до непријателства со Русија.

Ние веруваме дека е клучно вашата влада веднаш да се обиде да го отстрани, така да се каже, секое „решение“ на сегашниот ќор-сокак, кој има воена компонента. Накратко, постои и никогаш не може да има воено решение за овој проблем.

Вашата прелиминарна стратегија за национална безбедност сугерира дека вашата влада ќе донесе „мудри и дисциплинирани одлуки во врска со нашата национална одбрана и одговорното користење на нашата војска, истовремено подигнувајќи ја дипломатијата како наш прв избор“. Сега е совршено време да ги примениме овие зборови во дело.

 

 

Ние цврсто веруваме во:

1.Мора да му се стави до знаење на украинскиот претседател Зеленски дека нема да има воена поддршка ниту од САД ниту од НАТО, освен ако не ги задржи украинските соколи, кои едвај чекаат да и дадат крвав нос на Русија - соколи кои многу очекуваат да го пуштат Западот и дојде на помош на Украина во конфликт со Русија. (Фијаското од август 2008 година не смее да се повтори кога Република Грузија започна офанзивни воени операции против Јужна Осетија во погрешно верување дека САД ќе и помогнат ако Русија одговори воено.)

 

2.Ве охрабруваме брзо да стапите во контакт со Зеленски и инсистираме Киев да престане со сегашната воена градба во источна Украина. Руските сили стојат на границата за да одговорат ако лабавиот говор на Зеленски за војна се претвори во повеќе од закана. Вашингтон исто така треба да ги стави во мирување сите активности за воена обука со вклучување на силите на САД и НАТО во регионот. Ова ќе ја намали можноста Украина да ги сфати погрешно овие мисии за обука како де факто знак за поддршка на украинските воени операции за враќање на контролата врз Донбас или Крим.

 

3.Подеднакво важно е САД да одржат дипломатски разговори на високо ниво со Русија за да ги намалат тензиите во регионот и да го деескалираат сегашното брзање кон воен конфликт. Откривањето на сложената мрежа на проблеми што во моментов тежат на односите меѓу САД и Русија е застрашувачка задача што не може да се реши преку ноќ. Ова би било погодно време да се работи кон заедничка цел, а тоа е спречување на вооружен судир во Украина и голема војна.

 

Постојат и можности и ризици во сегашното триење над Украина. Оваа криза е можност за вашата влада да го зголеми моралниот авторитет на Соединетите држави во очите на меѓународната заедница. Водењето со дипломатија во голема мера ќе го подобри статусот на Америка во светот.

 

За Управувачката група, ветерани разузнавачки професионалци за разум

Ветеранските разузнавачки професионалци за разумност (ВИП) се составени од поранешни разузнавачки службеници, дипломати, воени офицери и официјални претставници на Конгресот.

Основана во 2002 година, организацијата беше меѓу најраните критичари на оправдувањата на Вашингтон за војната против Ирак.

ВИПС се залага за надворешна и национална безбедносна политика на САД која се заснова на вистински национални интереси наместо на измислени закани промовирани од претежно политички причини. Архивата на меморандумите за ВИПС е достапна на Consortiumnews.com.

 

Потпишани:

Вилијам Бини, поранешен технички директор, Светска геополитичка и воена анализа, НСА; ко-основач, Центар за истражување за автоматизација на СИГНТ. (пензиониран)

Маршал Картер-Трип, службеник за надворешни работи и поранешен директор на одделот во Бирото за разузнавање и истражување на Стејт департментот. (пензиониран)

Богдан Заковиќ, поранешен водач на тимот на Федералните воздушни маршали и црвениот тим, ФАА Безбедност (пензиониран) (Соработник ВИПС)

Грем Е. Фулер, заменик-претседател на Националниот разузнавачки совет (пензиониран)

Роберт М. Фурукава, капетан, корпус за градежен инженер, УСНР (пензиониран)

Филип Џиралди, ЦИА, Офицер за операции (пензиониран)
Мајк Грејвл, поранешен додаток, врвен таен службеник за контрола, разузнавачка служба за комуникации; специјален агент на Контраразузнавачкиот корпус и поранешен сенатор на САД

Џон Киријаку, поранешен службеник за борба против тероризмот на ЦИА и поранешен виш истражител, Комитет за надворешни работи на Сенатот

Карен Квјатковски, поранешен потполковник Кол., Военото воздухопловство на САД (пензиониран) , Во Кабинетот на министер за одбрана гледајќи производство на лаги за Ирак, 2001-2003

Едвард Лумис, компјутерски научник за криптологиска NSA (пензиониран)

Реј МекГоверн, поранешен пешадија / разузнавачки офицер на американската армија и претседателски претставник на ЦИА (пензиониран)

Елизабет Мареј, поранешен заменик-службеник за национално разузнавање за Блискиот исток и политички аналитичар на ЦИА (пензионирана)

Педро Израел Орта, Офицер за операции на ЦИА & аналитичар; Инспектор со ИГ за заедницата за разузнавање (пензиониран)

Тод Е. Пирс, М.Ј., адвокат на судијата на САД (пензиониран)

Скот Ритер, поранешен MAJ., УСМЦ, поранешен инспектор за оружје на ООН, Ирак
Колин Роули, Специјален агент на ФБИ и поранешен правен советник на одделот за Минеаполис (пензиониран)

Кирк Вибе, поранешен виш аналитичар, СИГИНТ Центар за истражување за автоматизација, НСА
Сара Г. Вилтон, ЦДР, УСНР, (рет.); Агенција за разузнавање на одбраната (пензиониран)

Роберт Винг, САД Стејт департмент, службеник за надворешни работи (поранешен) (соработник ВИПС)

Ен Рајт, САД Армиски резервен полковник( пензиониран) и поранешен У.С. Дипломат кој поднесе оставка во 2003 година во спротивност со војната во Ирак

Извор: Veteran Intelligence Officials Issue Letter To Biden Urging To Avoid War In Ukraine

 

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас