САД: Ајдахо забранува пасоши за вакцинација оваа е трета американска држава која ги донесува овие мерки

Гувернерот Бред Литл издаде извршна наредба со која се забрануваат таканаречените „пасоши за вакцини“ во неговата држава. Во услови на национален спор околу пасошите за вакцинација, Ајдахо е третата држава што ги забрани.

 

„Пасошите за вакцинација го ограничуваат слободниот проток на трговија во време кога животот и економијата се враќаат во нормала“, рече Литл во средата пред потпишувањето на наредбата со која се забранува сите владини агенции во Ајдахо да бараат доказ за вакцинација, за да добиваат услуги или да влегуваат во установи.

 

Литл им се заблагодари на 500.000 граѓани на Ајдахо кои избраа да се вакцинираат, но предупреди дека задолжителното докажување на вакцинацијата „ја загрозува индивидуалната слобода и приватноста на пациентот“.

 

Извршната наредба доаѓа еден ден откако гувернерот на Тексас, Грег Абот, издаде слична забрана и неколку дена откако гувернерот на Флорида, Рон Десантис, го воведе истото. Сите тројца се републиканци, а државните законодавни тела во сите три држави имаат републиканско мнозинство.

 

Претседателот Џо Бајден го обвини Абот за „размислување на неандерталец“ кога минатиот месец го укина мандатот за маската на Тексас, а неговиот главен советник за коронавируси, др. Ентони Фаучи, неодамна се појави на МСНБЦ предупредувајќи дека падот на бројот на случаи во Тексас и Флорида може да биде погрешен, како и дека може да дојде до нов бран по очигледното „одложување“.

 

Сепак, Бајден не планира да воведе национален „пасош за вакцинација“. Неколку приватни компании работат на сопствени пасоши за вакцинација, но секретарот за печатот, Џен Псаки, рече минатиот месец Белата куќа само ќе помогне во регулирањето на потенцијалните пасоши.

 

Сепак, ниту Литлс, ниту наредбите на Абот не би спречиле приватни компании - како што се авиокомпании или ресторани - да побараат доказ за вакцинација. Нарачката на ДеСантис оди подалеку, забранувајќи им на локалните бизниси да бараат такви пасоши со инструкции на државните органи да престанат да прават деловни активности со компании што ги бараат.

 

Ајдахо, ретко населена држава со нешто помалку од 1,8 милиони луѓе, е поштедена од најлошите ефекти на коронавирусот. Државата забележа 182.000 случаи на Ковид-19, заедно со 1.900 смртни случаи, 10-та најниска стапка на смртност од сите 50 држави. Повеќето училишта и установи во Ајдахо останаа отворени за време на пандемијата.

 

Извор: Idaho bans ‘vaccine passports,’ becoming THIRD US state to do so

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас