24 светски лидери најавуваат меѓународен договор за пандемија за спроведување на агендата за големото ресетирање

Од Michael Haynes

31 март 2021 година (LifeSiteNews) –– Голем број глобални лидери објавија повик за глобален договор за пандемија, наводно, со цел да се спречат идните пандемии, да се дистрибуираат вакцинации и да се спроведе едностран пристап кон глобалното управување.

 

Во потписниците е вклучен шефот на Светската здравствена организација, како и шефови на држави и влади на Франција, Германија, Велика Британија и други земји.

 

Голем број светски лидери објавија повик за глобален договор за пандемија, наводно за да се спречат идните пандемии, да се дистрибуираат вакцинации и да се спроведе едностран пристап кон глобалното управување.

 

Од Велика Британија Премиерот Борис Џонсон, францускиот претседател Емануел Макрон, канцеларката Ангела Меркел, шефот на Светската здравствена организација (СЗО), како и 20 други светски лидери, ги здружија силите во заедничко писмо со очигледна намера да добијат поддршка од народот за глобалистичкиот план.

 

Во британскиот весник „Телеграф“, како и во други публикации како „Ле Монд“ во Франција, лидерите ја објавија својата намера „да изградат поцврста меѓународна здравствена архитектура што ќе ги штити идните генерации“. 24-те шефови на држави и влади го нарекоа КОВИД-19 „најголемиот предизвик со кој се соочува глобалната заедница од 40-тите години на минатиот век“ и предвидоа дека ќе има „повеќе пандемии и други големи здравствени итни случаи“.

 

„Ниту една единствена влада или мултилатерална организација не може сама да се справи со оваа закана“, рекоа тие. „Прашањето не е дали, туку кога. Заедно, треба да бидеме подобро подготвени да предвидиме, спречиме, откриеме, процениме и ефикасно да одговориме на пандемиите на високо координиран начин.

 

Пандемијата„ Ковид-19 “не потсетува итно и болно дека никој не е безбеден се додека сите не бидат безбедни “. Оваа последна реченица може да укаже на влијанието што го има основачот на Светскиот економски форум (СЕФ) и посветениот глобалист Клаус Шваб врз 24-те шефови на држави и влади.

 

Пред само неколку недели, Шваб изјави: „Додека сите не се вакцинираат, никој не е безбеден“, изјава што само по себе покренува интересно прашање за довербата што таквите лидери ја имаат во своите многу загрижени, но опасни, експериментални инјекции.

 

Шефовите на државите и владите ја потврдија својата заедничка цел за глобално вакцинирање, нарекувајќи го „глобално јавно добро“.

 

За да се постигне ова „јавно добро“ и да се обезбеди брзо усвојување на вакцините низ целиот свет, 24-те глобалисти го иницираа својот нов меѓународен договор: „ веруваме дека нациите треба да работат заедно за да создадат нов меѓународен договор за  подготвеност и одговор на пандемиите.

Таквиот обновен колективен ангажман ќе биде пресвртница во зајакнувањето на подготвеноста за пандемијата на највисоко политичко ниво “. Овој договор ќе се заснова на принципите на СЗО и ќе се потпира на уставот на СЗО, како што „вклучува други релевантни организации релевантни за овој потфат“.

 

Генералниот директор на СЗО, Др. Терос Адханом, беше еден од потписниците на декларацијата. „Главната цел на овој договор ќе биде промовирање на пристап што ги вклучува сите влади и општествата како целина со цел да се зајакнат националните, регионалните и глобалните капацитети и отпорност на идните пандемии“, рекоа лидерите.

 

„Ова вклучува значително подобрување во меѓународната соработка, на пример за подобрување на системите за предупредување, размена на податоци, истражување и локално, регионално и глобално производство и дистрибуција на медицински и здравствени противмерки како што се вакцини, лекови, дијагностика и опрема за лична заштита“. Нема да станува збор за чисто глобална агенда за вакцинирање.

 

Заради пристапот на „Едно здравје“ на лидерите, тоа би се засновало на принципот на врска помеѓу „здравјето на луѓето, животните и нашата планета“. На јазик што потсетува на агендата за „Големото ресетирање“, промовирана од СЕФ и Клаус Шваб, водачите споменаа дека новиот договор ќе доведе до недостаток на национални интереси и повеќе меѓународни грижи: „Дури и таков договор треба да доведе до поголема меѓусебна отчетност и одговорност, транспарентност и соработка во рамките на меѓународниот систем со неговите правила и стандарди“.

 

Лидерите рекоа дека „ќе работиме со лидерите ширум светот и со сите засегнати страни, вклучително и со граѓанското општество и приватниот сектор“. Лидерите рекоа дека коронавирусот, кој потекнува од Вухан, Кина, „ги искористи нашите слабости и поделби“.

 

Лидерите изјавија дека е нивна „одговорност“ да „осигурат дека светот ќе ги научи лекциите од пандемијата Ковид-19“ и „да ја искористи оваа можност и да се обедини како глобална заедница за мирна соработка што е над оваа криза. "

 

Предлогот ќе се дискутира понатаму на самитот Г7 во Корнвол, Велика Британија во јуни, каде Борис Џонсон ќе се состане со неговите колеги од Канада, Франција, Германија, Италија, Јапонија, САД и ЕУ.

 

Во меѓувреме, 24-те потписници предупредија дека нивниот нов план „му треба време и бара одржлив политички, финансиски и социјален ангажман во текот на многу години“.

 

Во разговор со радио БиБиСи, специјалниот пратеник на СЗО за КОВИД, др. Дејвид Набаро, повторувајќи го јазикот што го користеа 24-те лидери, истакна дека ќе биде 2022 година пред да се заврши глобалистичката агенда за глобално вакцинирање, подразбирајќи „сите видови проблеми со варијанти“ пред таа цел да биде завршена. „Сите водачи велат:„ Овој проблем е толку голем што мора да работиме заедно за да го решиме “, додаде Набаро.

 

Планираниот договор се чини дека е многу тесно усогласен со целите на Големото ресетирање на Клаус Шваб.

 

Рекламата на Светскиот економски форум за ресетирање дури користи соодветна терминологија, опишувајќи ги „водачите“ кои се „на историска раскрсница“. Општествените превирања предизвикани од вирусот од Вухан „претставуваат единствен прозорец за можностите на Шваб да го обликува закрепнувањето“, додавајќи дека „оваа иницијатива ќе обезбеди увид што ќе им помогне на сите оние што ќе ја одредат идната состојба на светот. насока на економиите, приоритетите на општествата, природата на деловните модели и глобално заедничко управување“.

 

Навистина, врската помеѓу новиот меѓународен договор и Големото ресетирање го натера домаќинот ветеран Ричи Ален да напише: "Ова е застрашувачко. За многу години имам претставено писатели, истражувачи и академици кои нè предупредуваа дека тоа ќе се случи. Ова е крајната игра “.

 

Таквиот договор едноставно се однесува на „концентрирање на моќта во рацете на малата елита“, рече Ален. „Тоа е она на што работат глобалистите со децении“.

 

Целосниот список на потписници може да се најде подолу:

Ј.В. Баинимарама, премиер на Фиџи; Антонио Луис Сантос да Коста, премиер на Португалија; Клаус Јоханис, претседател на Романија; Борис Џонсон, премиер на Велика Британија; Пол Кагаме, претседател на Руанда; Ухуру Кенијата, претседател на Кенија; Емануел Макрон, претседател на Франција; Ангела Меркел, канцелар на Германија; Чарлс Мишел, претседател на Европскиот совет; Киријакос Мицотакис, премиер на Грција; Мун eае-ин, претседател на Република Кореја; Себастијан Пињера, претседател на Чиле; Карлос Алварадо Кесада, претседател на Костарика; Еди Рама, премиер на Албанија; Кирил Рамафоса, претседател на Јужна Африка; Кит Роули, премиер на Тринидад и Тобаго; Марк Руте, премиер на Холандија; Каис Саид, претседател на Тунис; Меки Сал, претседател на Сенегал; Педро Санчез, премиер на Шпанија; Ерна Солберг, премиер на Норвешка; Александар Вучиќ, претседател на Србија; Јоко Видодо, претседател на Индонезија; Володимир Зеленски, претседател на Украина; Д-р Тедрос Аданом Гебреизус, генерален директор на Светската здравствена организација.

 

Превод на објавата: Футв Медиа

Извор и оргинален напис на англиски јазик : lifesitenews.com - посетете ја веб-страницата за други ексклузивни и вистинити вести!

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас