„Се практикува војна против Русија“: Руска телевизија за ескалацијата во Украина

Како и секоја недела оваа година, ескалациите во Украина беа повторно тема во рускиот неделен преглед оваа недела. Во Киев сега се зборува отворено за војна со Русија.

Се разбира, ескалациите од Киев и нивната поддршка од САД повторно беа тема на неделниот преглед на руската телевизија во неделата.

 

Западните медиуми уште од јануари ги кријат чекорите на Киев кон ескалација. Но, бидејќи тие сега повторно ја открија темата Украина за себе и веќе ја обвинуваат Русија за она што наскоро доаѓа, за многумина треба да биде интересно да видат како се известува на руската телевизија.

 

Почеток на преводот:

Лоши вести од Украина. Во Киев се повеќе се зборува за војна. Извештајот за телефонските разговори меѓу министерот за одбрана Андреј Таран и неговиот американски колега Лојд Остин е објавен на веб-страницата на украинското Министерство за одбрана.

 

Таран секако ја обвини Русија за воена агресија и Остин и вети на Украина воена поддршка: „Американскиот министер за одбрана истакна дека Соединетите држави нема да ја остават Украина сама доколку ескалира руската агресија“.

 

Од своја страна, портпаролот на Пентагон, Џон Кирби додаде дека Остин Лојд ја осуди ескалацијата на руските провокации и ја појасни позицијата на американскиот министер за одбрана Остин: „Тој, исто така, ја потврди посветеноста на САД за развој на можностите на украинските вооружени сили, да се бранат поефикасно од руската агресија “.

 

Во исто време, самиот Кирби потсети дека Вашингтон и дал на Украина повеќе од две милијарди долари за безбедност во текот на изминатите пет години (Каква војна подготвуваат САД против Русија).

 

Овие пари отидоа во главата на Киев и сега воинот е привлечен кон битка. Одеднаш тие ги оправдуваат своите подготовки со редовните руско-белоруски воени вежби. Ништо ново не е предвидено за „Сапад-21“, но се зголемуваат вистинските стравови. (Маневрите што „Запад“ ги открива во моментов се одржуваат годишно, всушност не се ништо ново, дури и ако сега често се прикажува тоа на Запад).

 

И беше пријавен првиот телефонски разговор меѓу претседателите Бајден и Зеленски. Има малку информации, но според Белата куќа, „Претседателот Бајден ја потврди континуираната поддршка на Соединетите држави за суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина пред постојаната руска агресија во Донбас и Крим“.

 

За важноста на сите овие дипломатски фрагменти може да се суди, на пример, со гледање на неодамнешниот говор на врховниот командант на украинските вооружени сили, Комчак, во парламентот. Звучеше доста агресивно и ги увери пратениците дека Украина е подготвена за војна со Русија:

„Нашата заедничка цел е да ја добиеме војната, да обезбедиме траен мир и да го вратиме територијалниот интегритет. Ова бара консолидација на силите на целиот народ “.

 

Милитаристичкиот чад во парламентот беше толку густ што дури ги исплаши членовите на фракцијата „Слуги на народот“ на претседателот.

 

Во меѓувреме, Путин, меѓу другото, телефонски разговараше со Меркел и Макрон за Украина. Прес-службата на Крим известува: „За време на обемна размена на мислења за ситуацијата во Украина, недостатокот на алтернативи на Договорот од Минск од 2015 година беше потврден како основа за решавање на внатрешниот конфликт во земјата.

 

Рускиот претседател ја истакна важноста на владата во Киев да ги исполни сите договори претходно направени на највисоко ниво, особено воспоставувањето директен дијалог со Доњецк и Луганск и решавањето на правните аспекти на специјалниот статус на Донбас.

 

Од руска страна беа изразени сериозни загрижености во врска со ескалацијата на вооружената конфронтација на контактната линија испровоцирана од Украина и за де факто одбивањето да се спроведат „дополнителните мерки за зајакнување на примирјето“ договорени во контактната група во јули 2020 година. Политичките советници на шефовите на држави и влади ќе продолжат со заедничката работа “.

Селенски не беше присутен за време на разговорот. Тој не ги исполнува своите ветувања, дури ни оние што ги даде за време на состанокот на Нормандија во Париз. Ова значи дека на почетокот нема за што да разговараме.

 

Наместо тоа, тој е активен во друга област, американската. И тие го туркаат во војна.

Во Киев не е ни скриено. На пример, претставникот на Украина во Трилатералната контакт група за Донбас, Алексеј Арестович, вели каква е целта на претстојните маневри на НАТО „Дефендер Европа 2021“ во мај и јуни:

„Defender Europe 2021 се преведува како„ Заштитете ја Европа “. Поентата е дека од Балтичкото Море до Црното Море - добро, да речеме искрено - се практикува војната против Русија, се обучува вооружената конфронтација со Русија “, рече Арестович.

 

Defender Europe 2021 е најголемиот маневар од Студената војна.

За Донбас, алармантната состојба е јасна дури и без извештаите за воени гаранции од Америка до Киев. Бројот на војници на украинските вооружени сили во Донбас неодамна се зголеми за една третина под маската на ротација. Договорот од Минск е заборавен. Во Донбас сето тоа можете да го почувствувате на земја. За прв пат од крајот на јули, гранатиран е подрачјето на Република Луганск. Ескалацијата е очигледна. Киев ги изостри канџите.

Крај на преводот

 

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас