Официјален претставник на ЕМА вели дека агенцијата на ЕУ треба да ја потврди врската помеѓу вакцината АстраЗенека и фаталниот тромб

Шефот на одделот за вакцини на Европската агенција за лекови (ЕМА) вели дека агенцијата наскоро би можела официјално да ја потврди врската помеѓу Ваксзеврија - вакцината на АстраЗенека против Ковид-19 - и случаите на фатална тромбоза на церебралната вена.

 

„Според мое мислење, сега можеме да кажеме дека е јасно дека постои врска помеѓу вакцината“ и ретки случаи на потенцијално фатално згрутчување на крвта во човечкиот мозок, изјави Марко Кавалери за италијанскиот весник „Ил Месаџеро“.

 

Тој рече дека истражувањето на агенцијата не успеало точно да го утврди точниот механизам што предизвикува тромбоза.

Ако проблемот е во векторот (Ваксзеврија користи ресенс шимпанзо аденовирус за да испорача САРС КоВ-2 коронавирусни протеини за да го обучи имунолошкиот систем ..), на лекарите можеби ќе им требаат други вакцини со истата технологија за повторно проценување, напиша весникот

 

Комитетот за проценка на безбедноста на вакцините ЕМА ПРАЦ одржува конференција оваа недела. Ажурираните упатства за користење на Ваксзеврија за препознавање на врската може да дојдат од комитетот за неколку часа, предложи официјалното лице.

 

Некои земји на ЕУ ја ограничија употребата на вакцината кај луѓе постари од 60 години, бидејќи несаканите ефекти од коагулацијата на крвта главно се појавија кај помлади луѓе. Велика Британија, која многу се потпира на вакцината развиена во Оксфорд за да ја имунизира својата популација, наводно размислува за слично ограничување за оние под 30 години.

 

Производителот на вакцини минатиот месец увери дека безбедноста на неговиот производ е поддржана од научни истражувања и дека прегледот на податоците за вакцинацијата во ЕУ не откри докази за зголемен ризик од згрутчување на крвта.

 

Генерално, агенциите за лекови кои ја одобрија Ваксзеврија за итна употреба, веруваат дека придобивките што ги нуди вакцината се многу поголеми од ризиците од несакани ефекти. Бројот на пријавени случаи на згрутчување на крвта што се случиле по вакцинирањето со Ваксзеврија е десетина за секои десет милиони вакцинирани лица.

 

Извор: Русија Денес

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас