Украина го повикува НАТО со пристапувањето да и испрати вистински сигнал на Русија

Украинскиот претседател Зеленски во вторникот го повика НАТО да го забрза планот за пристап на неговата земја, велејќи дека треба да се испрати сигнал до Русија додека се зголемуваат тензиите меѓу соседите.

 

Во твит до генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, откако двајцата разговараа по телефон, Зеленски рече дека Киев се посветил на одбранбените реформи повикани од алијансата да преговара за Акциониот план за членство (МАП) за Украина.

 

 

„Но, реформите сами по себе нема да ја запрат Русија“, рече Зеленски. „НАТО е единствениот начин да се стави крај на војната во Донбас. МАП-от за Украина ќе испрати вистински сигнал до Русија “.

 

Украинскиот претседател рече дека во петокот од телефонскиот повик добил уверување од американскиот претседател Џо Бајден дека Вашингтон нема да ја напушти Украина пред руската „агресија“.

 

„Детално разговаравме за ситуацијата во Донбас. Претседателот Бајден ме увери дека Украина нема да остане сама против руската агресија “, рече претседателот Володимир Зеленскиј во телевизиска изјава по разговорот со Бајден.

 

НАТО во четвртокот изјави дека е загрижен за руската воена насока во близина на украинските граници кога амбасадорите на НАТО се состанаа за да разговараат за неодамнешниот скок на насилството во украинската источна област Донбас. Русија го анексираше полуостровот Крим од Украина во 2014 година, извлекувајќи ја осудата на Западот и санкциите засилени.

 

Бајден ја истакна посветеноста на неговата влада за стратешко партнерство со Украина и поддршката за антикорупциските планови и агендата за реформи на Зеленскиј.

 

Украина и Велика Британија ова лето ќе спроведат заеднички воени вежби со војници од членките на НАТО, соопштија украинските одбранбени власти во саботата, потег што може да ја иритира Москва.

 

Во соопштението на Генералштабот на вооружените сили на Украина се вели дека во вежбите ќе учествуваат над 1.000 воени лица од најмалку пет земји во трансатлантскиот воен сојуз на НАТО.

 

Во меѓувреме, Крим рече дека членството на Украина во НАТО само ќе ја „влоши“ ситуацијата и може да ја принуди Москва да преземе дополнителни мерки за да обезбеди своја безбедност.

 

Портпаролот на Крим, Дмитриј Песков, во петокот пред новинарите изјави дека ситуацијата на линијата за контакт во источна Украина меѓу силите на украинската влада и сепаратистичките сили поддржани од Русија е прилично застрашувачка и дека таму се случуваат неколку „провокации“.

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас