Светската Здравствена Организација ги одбива пасошите за вакцинација

Светската здравствена организација не ги одобрува пасошите за вакцинација поради неизвесност дали вакцинацијата ќе спречи пренесување на вирусот и загриженоста за правдата, изјави портпаролката во вторникот.

 

„Ние како СЗО во овој момент велиме дека не сакаме да го гледаме сертификатот за вакцинација како услов за патување затоа што во овој момент не сме сигурни дали вакцината ќе спречи пренесување“, изјави портпаролката на СЗО, Маргарет Харис.

 

„Постојат сите овие други прашања, освен прашањето за дискриминација на луѓето кои, од една или друга причина, не се во можност да се вакцинираат“, рече таа на брифингот за новинарите на ОН.

 

СЗО сега очекува да ги разгледа кинеските вакцини против КОВИД-19 Синофарм и Синовак за можна итна помош кон крајот на април, рече Харис.

 

„Не доаѓа толку брзо како што се надевавме затоа што ни требаат повеќе податоци“, рече таа, одбивајќи да даде повеќе информации, повикувајќи се на доверливост.

 

Извор: WHO does not back vaccination passports for now - spokeswoman

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас