По Флорида, сега и гувернерот на Мисисипи: Не ги поддржувам евиденциите за вакцинација

Републиканскиот гувернер на Мисисипи, Тејт Ривс, им се придружува на другите конзервативци кои се спротивставуваат на таканаречената програма за поминување на вакцинацијата, што ќе обезбеди докази дека носителите биле вакцинирани против коронавирусот и само на оние кои примиле вакцина им се овозможува пристап до одредени патувања и локации.

 

„Сметам дека не е потребно и мислам дека не е добра работа да се промовира вакво нешто во Америка“, рече Ривс вчера на Си-Ен-Ен.

 

Ривс го наследи гувернерот на републиканците во Флорида, Рон Десантис, кој во петокот донесе извршна наредба со која им се забранува на агенциите и корпорациите на државните и локалните власти да бараат од луѓето да го покажат својот статус на вакцинација. Повеќе тука и тука.

 

Според Њујорк Тајмс ДеСантис рече дека ваквите мерки ќе ја ограничат индивидуалната слобода“ и „ќе создадат две класи граѓани врз основа на вакцинации.

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас