41-годишна жена добила болен осип по целото тело откако била вакцинирана со АстраЗенека

Жена од Шкотска претрпила силен осип кој се прошири по целото тело откако била вакцинирана против Корона. 41-годишната фризерка Ланаркшир, Леј Кинг, ја доби својата прва доза на вакцина од АстраЗенека на 12 март. Наскоро се појавија сериозни несакани ефекти.

 

„Тоа беше страшно чувство“, изјави Кинг за „Дејли рекорд“. Болниот осип трае повеќе од две недели. „Кожата многу ме боли и ме печи. Никогаш порано не сум ја чувствувала оваа болка. Тоа е страшно искуство “.

 

„Јас сум во одлична здравствена состојба и не земам лекови. Јас дури и не спаѓам во ризична група “, објаснила жената. Се „вакцинирав затоа што се грижам за семејството, за мојот син кој има аутизам.

 

„Откога примив вакцина, не можам да се грижам за  него затоа што чувствувам многу болка“, се жали таа. Нејзиниот 13-годишен син Ајдан повеќе не се осмелува да и се приближи и не разбира што се случува. Момчето сега треба да посети специјалист во Глазгов.

 

Жената вели дека е разочарана од системот, кој не и помага ништо и не предупредува на можни несакани ефекти. „Се чувствувам напуштено. Сега морам да одам кај дерматолог затоа што е толку екстремна реакцијата. Исто така, морам да ги тестирам очите затоа што се многу суви “.

 

 

Извор: Mother's face, arms, chest, back and legs erupt in agonising red rash after getting AstraZeneca's Covid vaccine - as 41-year-old claims she is still in unbearable pain two weeks later

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас