Поранешниот шеф на ЦДЦ: КОВИД-19 излезе од лабораторијата во Вухан

Кинеската комунистичка партија (ККК) тврди дека новиот коронавирус потекнувал од пазар на морска храна во Вухан и се ширел од животни на луѓе. Со оваа теза се согласува и Светската здравствена организација (СЗО). Но, се повеќе и повеќе вирусолози сметаат дека епидемијата на пазарот во Вухан и тезата за зооноза се многу малку веројатни.

Новиот вирус на корона што предизвикува КОВИД-19 најверојатно потекнувал од кинеската лабораторија во Вухан и избегал оттаму, рече вирусологот и поранешен директор на Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ), Роберт Редфилд, во интервју за „Си-Ен-Ен“ во петокот (26 март).

 

Не е невообичаено респираторни патогени на кои се работи во лабораторија да заразат лабораториски работник. Кога патогенот преминува од зоонозен (среден домаќин) на луѓето, потребно е некое време патогенот да открие како да стане се повеќе и поефикасен во пренесувањето од личност до личност, објасни Редфилд.

 

„Јас сум вируолог, живеев животот во вирусологија “,

Редфилд се сомнева дека пандемијата започнала како локализирана епидемија во Вухан или во септември 2019 година или во октомври 2019 година. Значи веќе неколку месеци пред официјалното време. Кинеските власти по избувнувањето тврдеа дека вирусот за прв пат е откриен во декември 2019 година и дека местото на потекло е рибниот пазар во Вухан.

Доволно чудно, овој споменат пазар е на околу 16 километри од Институтот за вирусологија во Вухан. Врвна лабораторија во која истражувачите проучуваат како вирусите на короната можат да се пренесат од животни на луѓе.

 

Истрага на СЗО со ограничувања

Истражувачки тим од Светската здравствена организација, на кого претходно оваа година му беше дозволено да патува во Вухан, во февруари по едномесечно истражување дошла до заклучок дека вирусот најверојатно не потекнува од лабораторија.

Питер Бен Ембарек, шеф на истражувачкиот тим на СЗО и експерт за безбедност на храна и болести на животни, во тоа време рече дека хипотезата за лабораториски инциденти е крајно малку веројатна и дека лабораториските протекувања се доста ретки, како што објави Асошиејтед Прес.

Сепак, Пекинг „ги ограничи истражувањата за избувнувањето и им нареди на научниците да не зборуваат со новинарите“, се вели во истражувањето на весникот.

Кинеската комунистичка партија се согласи на истрага во Вухан само поради меѓународниот притисок од Соединетите Држави и други земји, но ги отфрли барањата за целосно независна истрага.

 

Помпео: „Кина има историја на инфицирање на светот“

Пред неколку недели, поранешниот државен секретар Мајк Помпео спомена дека има „огромни докази“ што ќе го потврдат наводот за протекување во лабораторијата во Вухан.

Во Америка тие се „двопартиски загрижени“ во овој поглед. Дури и администрацијата на Бајден има „длабока загриженост“ во врска со истрагата на СЗО во раните денови на пандемијата, особено мешањето на Пекинг во работата на истражителите, рече Помпео.

На почетокот на март минатата година, Помпео на Твитер спомена дека „не е прв пат“ „светот да биде изложен на вирус поради грешки во кинеска лабораторија“. Кина има историја на инфицирање на светот.

 

Тој веројатно се осврнуваше на прикривањето на Кина за појавата на САРС во раните 2000-ти.

Ниту Помпео, ниту Редфилд не покренаа сомнеж дека вирусот може намерно да го ослободи Институтот за вирусологија во Вухан.

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас