Зошто не мора да се грижите за новите варијанти на КОВИД-19

Додека КОВИД-19 тешко може да се опише како голема закана за јавното здравје, бидејќи сега достигна ендемски статус (како сезонски грип), стравувачите на кои им е потребна оваа криза оставаат спроведување на големото ресетирање на глобалната економија и целосната социјална структура.

Во своето појавување на Ем-Ес-Ен-Би-Си News во средината на март 2021 година, директорот на Националниот институт за здравство, др. Френсис Колинс, го изрази својот ужас од јавната манифестација на независност.

Тој се повикува на нова варијанта на САРС-КоВ-2, која наводно сега „предизвикува толку многу проблеми“ во Европа. Но, дали е тоа навистина така? Да бидеме јасни: ќе има многу нови варијанти на овој вирус, исто како што сезонскиот грип се менува и се развива од година во година. Работата е во тоа што, како што вирусите мутираат со текот на времето, кај популацијата, така тие имаат тенденција да станат бенигни.

 

Мутации: „Многу врева за ништо“

Како што објавија Мери Петроне и Нејтан Грубо, доценти во одделот за епидемиологија и микробиолошки болести на Јеил, во написот за здравство на Си-Ен-Ен во март 2020 година:

„Неодамнешна научна статија сугерира дека романот коронавирус кој е одговорен за епидемијата Ковид-19 се претворил во„ поагресивна “форма. Дали е тоа нешто за што треба да се грижите? Не, и еве зошто ...

Ефектите од мутациите во реалниот живот се нијансирани и генерално безопасни. Користењето на идејата за мутација за да се разгори стравот е штетно, особено во епидемија како КОВИД-19 ...

Генетскиот материјал на вирусот е РНК, а не ДНК како кај луѓето. За разлика од човечката ДНК, кога вирусите го копираат нивниот генетски материјал, нивната работа не е потврдена. Бидејќи РНК вирусите во суштина работат без проверка на правопис, тие често прават грешки.

Овие „грешки“ се мутации, а вирусите брзо се мутираат во споредба со другите организми. Ова може да звучи застрашувачки, но грешките за време на репликацијата обично доведуваат до промени кои се неутрални или дури штетни за новонастанатиот вирус. Неутралните мутации, кои ниту го подобруваат ниту го попречуваат преживувањето на вирусот, можат да продолжат да циркулираат без забележително менување на луѓето што ги инфицираат.

Мутациите штетни за вирусот имаат помали шанси за преживување и се елиминираат со природна селекција. За среќа, кога ќе се појават мутации кои помагаат за ширење или преживување на вирусот подобро, тие веројатно нема да направат никаква разлика во текот на епидемијата.

Вирусни карактеристики, како што се инфективноста и сериозноста на болеста, се контролираат од неколку гени, и секој од овие гени може да влијае на способноста на вирусот да се шири на различни начини. На пример, вирусот што предизвикува сериозни симптоми може да биде помалку веројатно да се пренесе ако заразените луѓе се доволно болни за да останат во кревет.

Значи, овие карактеристики се како блокови во коцка Рубик; промена во една од карактеристиките менува друга. Веројатноста дека вирусот ќе помине низ оваа комплексна низа размени и ќе стане потежок за време на краткиот период на епидемија е исклучително мала “.

 

Постојаната подвижна мета

Ако сте обрнувале внимание, веројатно сте забележале дека целната позиција за „јавната безбедност“ се оддалечува сè повеќе и повеќе со текот на времето.

Отпрвин, бројот на смртни случаи беше причина за загриженост. Сега знаеме дека многу од т.н. смртни случаи од КОВИД-19 во реалноста не биле предизвикани од вирусот, додека неправилните епидемиолошки модели предвидувале милиони смртни случаи за да не се преземат драстични активности.

Кога се појави тестирањето за ПЦР, зголемениот број случаи се чинеше дека ги потврдува овие страшни предвидувања и предизвика широко распространета паника. Во ретроспектива, сега можеме да видиме дека праговите на циклусот за овие тестови беа поставени толку високи што здравите, неинфицираните и неинфективните луѓе исто така беа позитивни.

Тоа, пак, го роди митот за асимптоматско ширење, кој потоа стана поттикнувач на страв, со секој што претставува потенцијална закана, без оглед колку е здрав.

Понуденото решение беше дека секој треба секогаш да носи маска. Или две. Или можеби три. За среќа, дури и експертите се воздржаа да предложат четири слоја. Сепак, врз основа на објавената наука, од самиот почеток знаевме дека маските не се ефикасни против вируси.

Бидејќи „случаите“ вртоглаво се зголемија заедно со лажните ПЦР тестови, ни беше речено дека најдоброто нешто што треба да се направи е да се исклучи сè за две недели за да се избегне преоптоварување на болниците. Остани дома, спаси живот, остави вирусот да изумре.

Но, додека болниците останаа со полн капацитет во повеќето области, двонеделното затворање се претвори во три, а потоа и во четири недели, бидејќи бројот на „случаи“ (читај: лажно позитивни тестови) продолжи да расте. Во некои области, затворањето се одолговлекуваше со месеци, без тоа да го има посакуваниот ефект врз бројот на случаи. Во овој момент, капацитетот на болниците беше целосно заборавен.

Како што затворањето продолжуваше и луѓето почнаа да негодуваат, „експертите“ задолжени за оваа глобална организација (поточно, реорганизацијата) предупредуваа дека тоа е „нивното креирано ново нормално“. Вирусот се чини дека не оди никаде, па единствената надеж ни е вакцина. Дотогаш, само треба да се вакцинираме, а потоа сите повторно сме безбедни.

За жал, мувите се појавија во маста во форма на ефтини третмани кои добро функционираа, а научниците и лекарите ја споделија својата загриженост за овие нови „вакцини“ (што не се навистина вакцини), и заканите за јавното здравје од блокирањата.

Беше воспоставена цензура каква што светот никогаш порано не видел, противниците на вакцините станаа нов непријател - полошо од оние досадни асимптоматски разумни кои одбиваат да носат маска.

Требаше да се направи нешто против слободните мислители и критичарите, и затоа стативата за гол беше повторно поместена. Целиот свет, над 7 милијарди луѓе, мора да се вакцинираат, инаку сите сме готови. На овој начин, луѓето ќе се свртат едни против други, принудувајќи се едни на други да се поднесат и да престанат со испрашување.

Ние не можеме едноставно да ја поправиме штетата предизвикана од погрешните политики што ги заговараат нашите елити, но можеме да избереме дека никогаш нема да дозволиме ова да и се случи на нашата земја: Гувернерот на Флорида. Рон Десантис.

И така продолжува. Небото сè уште не се сруши, но ни е ветено дека ако не се покоруваме, сигурно ќе се стори тоа. Секој ден. Само е прашање на време. Послушајте и експертите ќе се погрижат да го преживееме неизбежниот пандемониум. Сега се воведуваат евиденции за вакцинација, и приватните компании и цели нации размислуваат да се ограничи секое чувство за нормалност на „само вакцинираните“. Уморни сте уште од бркање на стативата?

 

Љубителите на куклите

Во есејот 2 во Волстрит журнал на 18 март 2021 година, гувернерот на Флорида, Рон Десантис, ги повикува читателите да не им веруваат на „елитите“ и посочува дека „влијателните луѓе во јавното здравство, во владата и во медиумите“ „не успеале да се соочат со ситуацијата ". Тој продолжува:

„Пандемијата КОВИД-19 беше тест за елитите во САД, од експерти за јавно здравје до корпоративни медиуми. Резултатите беа разочарувачки. Креаторите на политиката кои им пркосеа на елитите и го оспоруваа наративот беа во право.

Како прво, многу забележаните епидемиолошки модели беа исто толку логични, колку и погрешни ... Заклучувањата не успеаја да го запрат вирусот, но му нанесоа огромна штета на општеството - штета што беше насочен пристап кој сакаше да ја намали целокупната штета можеше да се избегне (и во места како Шведска и Флорида исто така) ...

Иако во мај беше совршено јасно дека училиштата се изложени на мал ризик од ширење на КОВИД и дека последиците од продолженото затворање на училиштата се потенцијално катастрофални, корпоративните медиуми дадоа се од себе да ги прикријат податоците и да внесат страв и паника кај родителите и наставниците.

Доколку медиумите ги претставија податоците за училиштата на рационален начин, со вистински контекст и перспектива ... милиони ученици ќе беа во значително подобра академска и социјална форма.

Со месеци ни беше кажано да им „веруваме на експертите“, но премногу често во изминатата година оние што се највлијателни во нашето општество - во здравствената заштита, во владата и во медиумите - се покажаа неспособни да се соочат со ситуацијата. .. Ние не можеме само да ја поправиме штетата предизвикана од погрешните политики што ги заговараат нашите елити, но можеме да избереме никогаш повеќе да не и се случи ова на нашата земја. “

 

Маски и социјално дистанцирање на долг рок?

Во сродните вести, Би-Би-Си Њуз објави дека носењето маски и социјалното дистанцирање во Велика Британија можеби треба да продолжат „неколку години“. Така вели Мери Рамзи, директорка за имунизација во Јавното здравство Англија. Се разгледува и понатамошно продолжување на забраната за странски празници.

Повторно, причината е дека никој не може да биде на слобода се додека целиот свет не се вакцинира. Идејата што се презентира, како што истакна ДеСантис..

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас