Каква војна подготвуваат САД против Русија - Трета светска војна?

Имаше коментар на руската телевизија што не направи замислени и загрижени, бидејќи логиката не може да се отфрли од рака. Новата американска администрација оди кон војна и си игра со оган во Европа.

 

Ситуацијата во Украина политички, но и воено во Донбас се влоши откако Бајден ја презеде функцијата за претседател на САД. Сè укажува на непосредна украинска офанзива и во Киев истовремено опозицијата и последните медиуми критички настроени кон владата се исклучуваат.

Во меѓувреме, нови испораки на оружје постојано пристигнуваат во Украина од САД.

И од ова не слушате ни збор во главните медиуми.

Западот исто така веќе отворено се одвраќа од мировниот план за Донбас. Но, новата насилна војна треба да биде изненадување за јавноста на Западот и секако медиумите ќе ја обвинат Русија за започнување на војната.

 

На руската телевизиска програма „Вести на неделата“, презентерот додаде еден коментар и ги именуваше можните сценарија, ние го преведовме тоа.

 

Почеток на преводот:

Во програмата „Вести на неделата“ сакаме да раскажеме не само за настаните, туку и за феномените. За да разгледаме феномени или низи од инциденти или зборови, сметаме дека е важно да бидеме подготвени за идни настани. Конечно, исто така, се подготвуваат настани. Според мое мислење, Западот сега не подготвува ништо повеќе и ништо помалку од војна против нас.

 

Степенот на војната сè уште не е јасна, но Америка се надева дека, прво, може да го контролира степенот на воен конфликт. Второ, се надева дека војната, како и во претходните времиња, нема да ја допре територијата на Соединетите држави.

 

Трето, САД се надеваат дека војната, како и обично, ќе им донесе предности. Барем тоа беше случај во двете светски војни, по што Америка, пролевајќи малку своја крв, пливаше во богатство, додека и сојузниците и противниците беа во многу полоша позиција.

 

Сега изгледа дека Америка е на нешто слично. И има еден феномен што го покажува тоа доста убедливо. Денес зборуваме за зборовите што се подготвуваат за војна, ја засадуваат мислата за неизбежноста на конфликтот и однапред ги идентификуваат виновниците. Овие зборови се слушаат многу почесто во САД од доаѓањето на новата администрација. И во Европа можете да го слушнете нивното ехо.

 

„Русија е опасен сосед!“, Тоа го рече главниот дипломат на ЕУ Јосеп Борел пред почетокот на министерскиот состанок на НАТО во Брисел. Патем, неодамна во Москва Борел се однесуваше пристојно, но сега во Брисел е папагал на сè во присуство на американскиот државен секретар Блинкен.

 

И тоа е Ентони Блинкен, државниот секретар на САД, во Брисел. „Ќе преземеме одлучна акција против руската агресија, против акциите што ги поткопуваат нашите сојузи“, рече политичарот.

 

За каква руска агресија зборува Бликен? Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ја дешифрираше загатката:

„И покрај долгогодишниот притисок и напорите да се вклучи Русија во конструктивен дијалог, Русија го зајакнува моделот на репресивно однесување во земјата и агресивното однесување надвор од нејзините граници.

Државите на НАТО привлекоа внимание на дезинформациите и пропагандата на Русија, нејзините обиди да влијаат на изборите, сајбер нападите и употребата на хемиско оружје против политичките противници и во Русија и надвор од неа “.

 

Интересно, сето ова е неосновано, но се повторува толку многу пати, што е потребно за некого да се навикне. А, тука е советникот за национална безбедност на американскиот претседател, Џејк Саливан:

„Ние веруваме дека односите со Русија ќе бидат тешки моменти. Е се соочите со сериозни предизвици. Тие бараат Америка да ги брани своите интереси “.

Во психологијата постои концептот на „проекција“ кога едно лице ги проектира своите стравови, желби и намери врз другите и со тоа на друг всушност му го припишува она што го има во своето срце. Токму ваквата проекција Путин ја спореди со приказна од детството како одговор на навредите на Бајден: како што ги нарекувате другите, тоа сте самите.

 

Истото сега важи и за „агресијата“ на Русија за која толку често и опсесивно слушаме од Западот. И според мене, Николај Патрушев, секретар на Рускиот совет за безбедност, правилно ја расече американската реторика.

 

„Мојот американски колега ејмс Саливан предвидува тешки денови за САД во односите со Русија. Ова не е прва ваква изјава од американски официјални лица. Ние тоа го знаеме, но сакам да истакнам дека ако го предвидувате, тогаш и вие го планирате. И ако планирате, можете да го реализирате. Но, тогаш тие ќе бидат одговорни за постапките што следат “, рече Патрушев.

И како продолжение Генералниот секретар за одбрана на САД Лојд Остин во Сенатот:

„Главната цел на односите на САД со Руската Федерација во областа на безбедноста треба да биде спречување на Русија да дејствува против виталните интереси на Соединетите држави, вклучително и со заштита на нашите сојузници од воена агресија “.

 

Повторно руската агресија. Во исто време, Америка се подготвува за агресија. Во моментов има два американски ракетни крстосувачи кои висат наоколу во Црното Море. Што прават тие тука? Од другата страна на светот од нивна гледна точка. И севкупно, активноста на морнарицата на НАТО крај нашите крајбрежја се зголеми многукратно во текот на изминатата година.

 

Валериј Герасимов, началник на Генералштабот, ги наведе овие датуми, додавајќи дека „бројот на летови од страна на американските стратешки воздухопловни сили во близина на руската државна граница исто така е зголемен“. Се зголеми за една третина минатата година. Тоа е, зборовите што се подготвуваат за војна не се само зборови.

 

Кина се соочува со приближно ист проблем. Вербалните обвинувања против Пекинг за репресија и агресија беа проследени со зголемено американско воено присуство во близина на кинеските граници. Покрај практично постојаната воена обука во Жолтото Море, Американците го имаат трајно стационираниот разурнувач Рафаел Пералта во Јапонија, а во март беше објавено дека американските ракети ќе бидат распоредени на островите на источното кинеско и јужно кинеското море, на „потенцијалната кинеска, агресија“.

 

Ракетите значат нови американски ракетни бази на островите. Документот за ова е веќе испратен до Конгресот за одобрување. Предложениот буџет за проектот е 27,4 милијарди долари.

 

Сето ова заедно значи дека Русија и Кина треба да се приближат заедно и не само да стојат назад, туку да работат заедно поактивно и да формираат глобален конструкт за мир.

 

Слушнете што вели командантот на американските сили во Европа и врховен командант на силите на НАТО во Европа, генерал Тод Волтерс:

„Русија извршува злонамерни дела насочени кон дестабилизација на целиот свет, многу од овие активности се во„ Посветена на Европа “. Русија продолжува да претставува закана за самото постоење на самите САД и нашите европски сојузници “.

 

И тоа по проширувањето на НАТО на исток до нашите граници под услови во кои одбранбениот буџет на „агресивната“ Русија е една седумнаесеттина од тој на Америка! А, воениот буџет на земјите на НАТО заедно, кои толку демонстративно треперат пред Русија, е повеќе од трилион долари годишно, 23 пати повеќе од нашиот!

 

Дали нивото на корупција таму е толку незамисливо големо, или е незамисливо ниво на параноја? Најверојатно, овие неверојатни бројки на воени буџети на нашите потенцијални пријатели содржат подготовка за војна.

 

Земјите од НАТО ќе се борат против Русија? Директно? Не Нивните држави и нивните граѓански општества не се во неопходната состојба за ова. Сите се млитави и беспомошни. Ковид го потврди тоа. Со оваа јасна закана, со бројот на човечки жртви во земјите на НАТО веќе е над еден милион, механизмот на НАТО се покажа како бесмислен.

 

Тоа беше тест за способноста да ги заштитат своите народи. Но, наместо заштита и солидарност, видовме меѓусебно крадење маски, понижувачки расправии за вакцини и разгорување на антируски стравови дури и против Спутник-В.

 

Но, Америка мора да ја содржи Русија - со војна доколку е потребно. Досега сè - вклучителни и ветувањата за поддршка - изгледаат како испраќање на Украина на колење - против Донбас.

 

За војната ќе биде виновна Русија и тие ќе разговараат пред време за „тврдење дека Русија е одговорна за агресијата“ итн. И тогаш ќе има нови санкции и така натаму. Тоа е планот во Америка сега. Украина е вклучена само во планот за потрошен материјал за палење.

Крај на преводот

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас