Двајца млади наставници од Италија кои биле вакцинирани во еден ден починале по три недели

Според локалните медиуми од двете локации на кои се случиле инцидентите - Гала јужно од Сицилија и Ишија, остров крај Неапол - и двајцата наставници биле вакцинирани за еден ден и починале неколку недели подоцна.

 

Професорите Илариа Папа и Зелија Газу ја примија вакцината АстраЗенека на 28 февруари, односно на 1 март. Нешто повеќе од три недели подоцна, г-ѓа Папа, која беше вакцинирана на 28 февруари, почина на 23 март, а г-ѓа Зелија Газу, која беше вакцинирана на 1 март, почина еден ден подоцна, на 24 март.

 

Бидејќи кампањите за масовна вакцинација на експериментални инјекции на КОВИД сега се префрлаат на следната демографија - започнаа со стари лица и здравствени работници, следните целни групи се едукатори.

 

Г-ѓа Илариа Папа беше професор на Кристофаро Менела Државниот институт за високо образование во Ишија, остров во Неапол, и ја доби првата доза на вирусен вектор Оксфорд-АстраЗенека, инјектирана на 28 февруари. Се чинеше добро сè додека не се разболе две недели подоцна.

 

(31-годишната) учителка отишла во болницата Кардарели на 16 март. Лекарите неуморно работеа за да откријат што се случува. Нејзината состојба се влошила на 18 март и била пренесена во собата за неврохирургија во неаполската болница. Таа беше ставена во медицински предизвикана кома на 20 март по исхемичен мозочен удар. Но, веќе беше доцна. Таа почина нешто по 22 часот ноќта во вторникот, на 23 март. Училиштето ја објави смртта на Фејсбук.

 

Лекарите рекле дека таа развила тромбоемболизам. Секој пат кога ќе го видите зборот „емболија“, бидете свесни што значи тромб. Инјекцијата Оксфорд-АстраЗенека е откажана во многу земји поради страв од такви тромби. Не е јасно зошто сè уште е на пазарот. Во Италија починаа неколку лица по вакцините на АстраЗенека.

 

Од друга страна, професорката Зелија Газу од Гела, град на југот на Сицилија, ја прими вакцината на 1 март, еден ден по госпоѓицата Иларија Папа.

 

Зелија не успеала. По 12 дена починала.

Само чудо можеше да ги спаси и да ја смени клиничката слика што се чинеше неповратна минатата недела. Нешто пред осум часот синоќа беше откриено дека 37-годишната Зелија Газу немаше што друго да се прави.

37-годишната наставничка го остави својот сопруг, исто така учител и еден мал син. Трагедија која го шокираше семејството и сите колеги за кои работеше Зелија.

Пред дванаесет дена, младата жена се чувствуваше лошо и мораше прво да оди во болница, а потоа итно на Сант’Елија де Калтанисета. Условите станаа многу сериозни бидејќи нејзината состојба беше погодена од мозочно крварење.

Таа ја прими вакцината Астразенека пред три недели, како и сите наставници во покраината.

Нејзиното вештачко дишење се даваше една недела.

Јавното обвинителство Гела веќе започна истрага за можната причина за вакцината. Голема трагедија што не само што ги шокираше оние што ја познаваа Зелија, туку и целиот град.

 

Ова е втор пат кривична истрага за вакцините АстраЗенека КОВИД во Италија да се отвори по смртта по инјекцијата.

 

Обвинителите во северниот италијански регион Пиемонт, исто така, отворија кривична истрага откако 57-годишен наставник по кларинет почина помалку од 24 часа откако ја прими првата доза на вакцината АстраЗенека.

 

Newsicilia.it објави дека вакцината Зелија Газу која ја примила во Гела НЕ потекнувала од истата сомнителна група  дози од АстраЗенека одговорна за смртта на Стефано Патерни, 43-годишен италијански воен човек на Сицилија.

 

Во меѓувреме, обвинителите на Гела наредија да се одземе медицинската историја на младата учителка и документацијата во врска со вакцината.

Извештај дека администрираната инјекција не била дел од познатата серија АБВ2856, запленета на Аифа.

 

На кратко, истрагата продолжува, но болката останува. Болката кај оние што го виделе сонот за 37-годишна девојка пропаѓа, подготвени да се заштитат себе си и другите, подготвени да ја извршат својата должност, подготвени да вакцинираат, да се вратат во сè уште далечната нормала.

Сите овие информации се цензурирани од страна на корпоративните медиуми и технолошките гиганти. Ова е единственото разумно објаснување зошто луѓето продолжуваат да брзаат да примат една од овие експериментални инјекции.

 

Извештајот за повредите и смртните случаи по вакцинирањето против Ковид во Европската унија со различните експериментални вакцини што во моментов се користат под маската на „итна употреба“ вклучува најмалку 4576 смртни случаи и 199.213 повреди.

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас