Како се соопштува во Русија за годишнината од НАТО бомбардирањето во Југославија

Западните медиуми молчат за годишнината од нападот на НАТО врз Југославија. За разлика од западните медиуми, руската телевизија известуваше за настанот од Југославија за последиците од војната.

Во тоа време, НАТО изврши сериозни воени злосторства кои и денес имаат влијание. Беа бомбардирани граѓански цели како училишта и болници, а цели области на земја беа радиоактивно контаминирани со муниција од ураниум. Луѓето на Запад се чини дека не сакаат да го паметат ова, но во Србија настаните сè уште се сеприсутни, па затоа и приемот на Србија во НАТО, што толку многу го сакаат САД, засега е илузорно. Во Србија не се заборави кој ја бомбардираше земјата и уби невини цивили и кој беше против нападот од страна на НАТО, што беше спротивно на меѓународното право.

На годишнината од почетокот на бомбардирањето, руската телевизија известуваше за вечерните вести во извештајот од Србија за ефектите од нелегалната војна, кои се чувствуваат и денес, и ние го преведовме извештајот на руската телевизија. Бидејќи во извештајот се прикажани и вознемирувачки слики од тоа време, препорачувам да го гледате извештајот на руската телевизија, бидејќи заедно со нашиот превод е разбирливо дури и без познавање на руски јазик.

 

Почеток на преводот:

„Предложив да го бомбардирам Белград“ - Србија се сеќава на зборовите на Бајден

Денес поминаа точно 22 години откако авионите на НАТО започнаа да ја бомбардираат Југославија. Оваа директна воена агресија против суверена држава навистина беше пресвртница во модерната историја. Тоа беше моментот кога Западот за прв пат се постави себе си и своите политички цели над меѓународното право, ООН и основните размислувања на хуманизмот. Ракети и касетни бомби го погодија не само народот на Југославија, туку и целиот систем на меѓународни односи.

Запалени свеќи на споменикот со натпис „Зошто?“ Во близина на бомбардираниот телевизиски центар во еден белградски парк. И покрај сите ограничувања поради пандемијата, роднините на жртвите не можеа да не дојдат. Вакви церемонии на жалост имало низ цела Србија.

На 24 март 1999 година во 20:15 часот, сирените се огласија во југословенските градови.

За 78 дена од бомбардирањето, авионите на НАТО извршија 2.300 воздушни напади. Колку експлозивни направи биле фрлени врз Југославија, сè уште е контроверзно, со цифри од 25.000 до 80.000 тони. Овие вклучуваат забрането оружје: 35.000 касетни бомби и ракети што содржат осиромашен ураниум.

Кога Србите одбија да го почитуваат ултиматумот по бомбардирањето на воените цели, започна гранатирањето на цивилни цели: болници, пазари, железнички станици, фабрики. Патничкиот воз 393 Ниш-Атина е уништен од воздух. Градовите низ целата земја беа бомбардирани.

Една од најтрагичните епизоди беше нападот врз градот Ниш на 7 мај 1999 година. Неговите траги сè уште се видливи овде. Воздушниот напад беше извршен во попладневните часови на центарот на градот, на улицата Шуматовачка, автобуската станица и пазарот.

Вака изгледаше тука пред 22 години: 16 жители на Ниш беа убиени на самото место. Пазарот е оддалечен 100 метри. НАТО требаше да знае дека на ручек ќе има многу луѓе на улиците. Ниш е град каде повеќето цивили биле убиени од касетни бомби на НАТО.

Дејан Рајковиќ сè уште живее на улицата што беше бомбардирана: „Имаше ранети во секој од овие дворови. Сосед истрча во задниот двор да побара засолниште во подрумот, касетна бомба го погоди и тој почина таму. Мој сосед, тој живееше тука на приземјето “.

Агресијата на НАТО против Југославија сè уште има задоцнет ефект. Употребата на муниција на радиоактивен осиромашен ураниум сè уште предизвикува абнормален раст на рак во регионот.

Сите трудови на масата на адвокатот Срѓан Алексич од Ниш се материјал за поплаки од жртви на бомбашки напади против НАТО. Тој веќе поднесе пет тужби оваа година, досега во српските судови.

„Убеден сум во успехот на нашите тужби на суд затоа што имаме многу факти и докази на наша страна. Имаше бомбашки напади врз предмети што не можат да се бомбардираат според меѓународното право. Постои огромна количина на загадувачи во воздухот и во водата. И затоа нашите граѓани имаат рак “, рече адвокатот.

Една од жртвите е Мирослав Аќимовиќ. Пензионираниот војник се разболе од рак откако Алијансата беше бомбардирана.

„Околу 10 проценти од моите колеги заболеа од рак, и јас бев болен, имав операција“, рече тој.

Во воената операција доминираа американските сили. Бомбардирањето започна без одобрение од Советот за безбедност на ООН.

Интервенцијата на НАТО во косовскиот конфликт се совпадна со личните проблеми на претседателот Клинтон, а паралелно со подготовките за нападот врз Југославија, претседателот беше вмешан во скандалот со Моника Левински.

Денешниот американски претседател Бајден беше еден од најжестоките поддржувачи на бомбардирањето на НАТО на Југославија во 1999 година.

„Предложив да го бомбардирам Белград. Предложив да испратам американски пилоти и да ги кренам во воздух сите мостови “, рече Бајден тогаш.

Бајден го именуваше командантот на теренот на ОВК, Хашим Тачи, кој е осомничен за виновен за воени злосторства и трговија со човечки органи.

„Зошто, ќе ме прашаат некои, дали бев толку немилосрден кон Србија? Зошто толку инсистирам да не му помагам на српскиот народ? Бидејќи, освен ако не погледнете во срцето, никогаш не можете да се лекувате од болното верување дека ве угнетуваат. И сè додека тие го држат тој став, овој циклус ќе трае “, рече Бајден тогаш.

Овие зборови на денешниот претседател на Соединетите држави беа слушнати и запомнети во Србија. Како и секој ден од 78-те дена на бомбардирањето.

Крај на преводот

 

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас