АстраЗенека: истрага отворена по смртта на студент по медицина во Нант -Франција

24-годишен студент бил пронајден мртов во неговиот дом во Нант, десет дена откако бил вакциниран со АстраЗенека. Отворена е судска истрага. Здравствените власти го проучуваат случајот. „Во оваа фаза, нема врска помеѓу смртта и вакцинацијата“, рече портпаролот на Националната агенција за безбедност на лековите (АНСМ).

 

24-годишен студент беше пронајден мртов во четвртокот, 18 март, во неговиот стан на булеварот Винсент-Гош, во Нант. По потекло од Ла Турбале (Лоара-Атлантик).

Во станот, во кој младиот човек живеел сам, полицијата пронашла документ со кој се докажува декат студентот по медицина и пракса бил вакциниран со АстраЗенека на 8 март. Обвинителството во Нант отвори истрага за причините за смртта и нареди обдукција. Во извештајот се споменува за „внатрешно крварење предизвикано од тромбоза“. Во тек се понатамошни анализи.

 

Извор до целосниот напис овде

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас