„Вашингтон го воскресна спектарот на нуклеарниот Армагедон“ - (кога Русија ќе сфати дека има работа со лудаци? И што ќе се случи тогаш?)

Оригинал наслов: Washington Has Resurrected the Specter of Nuclear Armageddon

 

Во превод; Вашингтон го воскресна спектарот на нуклеарниот Армагедон

Од Пол Крег Робертс: Тој е американски економист и публицист. Тој беше помошник секретар на Министерството за финансии за време на администрацијата на Реган и е познат како ко-основач на програмата за економска политика на администрацијата на Реган.

 

За време на Студената војна со Советскиот сојуз во 20 век, имаше американски советски експерти кои беа загрижени дека Студената војна е делумно изградена и затоа е непотребно опасна. Стивен Кон од Универзитетот Принстон, на пример, веруваше дека претерувањето со заканата е исто толку опасно како и потценувањето. Ричард Пипс, од друга страна, на Харвард верувал дека ЦИА опасно ја потценила советската воена моќ и не успеала да ги разбере советските стратешки намери.

 

Во 1976 година, претседателот Џералд Форд и директорот на ЦИА, Џорџ Х.В. Буш формираше надворешен панел експерти за проценка на проценките на Националното разузнавање на ЦИА. Оваа група беше позната како Тим Б. Под водство на Пајпс, Тимот Б создаде перцепција дека САД се соочуваат со опасен „прозорец на ранливост“.

 

За да се затвори овој прозорец на ранливост, тоа е конвенционална мудрост, претседателот Реган започна да ги вооружува Соединетите држави. Конвенционалната мудрост е погрешна на оваа точка. Вооружувањето на Реган беше исто толку возбуда, колку што беше и реалност. Неговата цел беше да ги доведе Советскиот Сојуз на преговарачка маса и да ја заврши Студената војна со цел да се отстрани заканата од нуклеарна војна. Политиките на страната на снабдувањето на Реган се осврнаа на проблемот со влошувањето на разликата помеѓу вработувањето и инфлацијата, правејќи го вооружувањето можно. Наспроти ова, Реган сметаше дека Советската економија е скршена и не може да се поправи. Тој тврдеше дека новата трка во вооружување е повеќе од можноста на Советскиот Сојуз и дека заканата од некој ќе го донесе Советскиот Сојуз на маса за да преговараат за крајот на Студената војна.

 

Советскиот сојуз се распадна кога тврдокорните комунисти, убедени дека Горбачов го загрозува Советскиот сојуз премногу брзо откажувајќи се, пред да бидат познати американските намери, го поставија претседателот Горбачов во домашен притвор. Годините на Елцин (1991-1999) доживеа распарчување на Советската империја и една деценија руско потчинување на Соединетите држави.

 

Путин дојде на власт додека американските неоконзервативци се подготвуваа да воспостават американска и израелска хегемонија на Блискиот исток. Како што рече генералот Весли Кларк, седум земји треба да бидат симнати од власт за пет години. Американската преокупација со Блискиот исток му овозможи на Путин да ја исфрли американската надмоќ и да го врати рускиот суверенитет. Штом Вашингтон го сфати тоа, американскиот естаблишмент се осврна на Путин за одмазда.

 

Стивен Коен, Џек Метлок (амбасадор на Реган во Советскиот Сојуз), јас и уште неколкумина предупредивме дека одбивањето на Вашингтон да ја прифати независноста на Русија ќе ја обнови студената војна, откажувајќи го достигнувањето за да се стави крај, и духот ќе воскресне во нуклеарна војна . Но, Вашингтон не слушаше. Наместо тоа, јас и Коен бевме ставени на списокот на „руски агенти / морони“ и започна процесот на обид за дестабилизација на Путин. Со други зборови, еднаш американска колонија, секогаш американска колонија, а Путин стана нај демонизираната личност на земјата.

 

Денес (17-ти март) го имавме извонредниот спектакл што претседателот Бајден го изјави за ABC News дека претседателот Путин е убиец и „тој ќе плати цена“. Ова е ново најниско ниво во дипломатијата. Не им служи ниту на американските интереси ниту на мирот.

 

Вчера беше декласиран извештајот на ЦИА и Националната безбедност. „Извештајот“ е отворена пропаганда. Тој тврди дека Русија влегла на изборите во 2020 година со цел „оцрнување на кандидатурата на претседателот Бајден и Демократската партија, поддршка на поранешниот претседател Трамп, поткопување на довербата на јавноста во изборниот процес и влошување на општествено-политичките поделби во САД“, сè уште е со нас, и покрај неуспехот на тригодишната истрага на Мулер, да најдеме остатоци од докази.

 

Итно ни треба нов тим Б, како оној што ЦИА го нарача во 1976 година, за самопроверка. Но, во тоа време дискусијата и дебатата беа можни, денес тие не се. Живееме во свет во кој е дозволена само пропаганда. Постои агенда. Агендата е промена на режимот во Русија. Фактите не се релевантни. Нема да има тим Б кој проценува дали заканата со Путин е претерана.

 

Антируското лудило оркестрирано во САД и целиот западен свет ги става САД во крајно опасна ситуација. Американците и Европејците ја согледуваат реалноста само преку светлината на американската пропаганда. Американската дипломатија, воената политика, известувањето за вести и јавната перцепција се имагинација на пропаганда.

 

Крим покажа неверојатна трпеливост кон глупостите и навредите на Вашингтон. Демократот Хилари Клинтон го нарече претседателот Путин „новиот Хитлер“, а сега демократот Бајден го нарекува Путин „убиец“. Американските претседатели и кандидати за претседатели не зборуваа за советските лидери со овие термини. Американското население ќе ве гледаше премногу лудо за да имате пристап до атомското копче.

 

Порано или подоцна Крим ќе разбере дека нема смисла да се одговори на демонизацијата со деманти. Да, Русите се во право. Наводите се неосновани и фактите или доказите никогаш не се презентираат во прилог на наводите. Порано или подоцна Крим ќе сфати дека целта на демонизирање на една земја е да ги подготви своите луѓе и сојузници за војна против таа земја.

 

Вашингтон ги игнорира приговорите на Марија Сахарова и Дмитриј Песков на неосновани обвинувања.

Не знам кога ќе биде „порано или подоцна“, но Русите сè уште не ја достигнале таа точка. Крим ги чита последните обвинувања како изговор за понатамошни санкции против руски компании и луѓе. Ова читање е погрешно. Целта на Вашингтон е да ги демонизира Русија и нејзиното раководство со цел да ја подготват Русија за промена на режимот и, доколку тоа не успее, за воен напад.

 

Во Соединетите држави, истражувањата за Русија се дегенерираа во пропаганда. Неодамна, две членки на тинк-тенк Атлантскиот совет, Ема Ешфорд и Метју Буроус, сугерираа дека американската надворешна политика може да има корист од помалку непријателскиот однос кон Русија. Веднаш 22 члена на тинк-тенк го осудија написот за Ешфорд и Бароуз.

 

Овој одговор е далеку над границите на Студената војна во 20 век. Век. Исклучува каков било рационален или интелигентен пристап кон американската надворешна политика. Порано или подоцна Крим ќе разбере дека има работа со банда криминални лудаци. Што ќе се случи тогаш?

Извор: Washington Has Resurrected the Specter of Nuclear Armageddon

ПОСТ НА ГОДИНАТА
futvlogo1

Футв Медиа е самофинансиран медиум, известуваме целосно независно од политичките партии, државните институции и невладините организации.

Стапи во контакт со нас